Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent o 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

"Mordercy osiągnęli swój przerażający cel: zniszczyli społeczności tysięcy wsi i miasteczek"- napisał Andrzej Duda


Pomnik upamiętniający mord mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka na Ukrainie. Pomnik postawiono w miejscu, gdzie znajdowała się polska wieś. Zbrodni w Hucie Pieniackiej dokonały oddziały UPA i SS Galizien 28 lutego 1944 roku.

Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Podkreśla w nim, że ludobójstwo, którego dokonali w tej miejscowości żołnierze Dywizji SS "Galizien" i Ukraińskiej Powstańczej Armii, było jedną z największych zbrodni dokonanych na ludności polskiej na Wołyniu, Podolu i Ziemi Lwowskiej.

"Mordercy osiągnęli swój przerażający cel: zniszczyli społeczności tysięcy wsi i miasteczek. Kościoły, szkoły, gospodarstwa rolników i domy drobnych rzemieślników obrócili w ruinę" - napisał Andrzej Duda. "Ich jedyną była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość Ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał w liście, że dziesięć lat temu to miejsce odwiedził prezydent Lech Kaczyński, który w obecności prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki "mówił o trudnej prawdzie o tym, co tu się wydarzyło".

"Apelował o pojednanie, solidarność i budowanie wspólnej lepszej przyszłości, przyjaźni i pokoju. Jego wezwanie do modlitwy słowami: Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy - po upływie dekady pozostaje nadal aktualne. I chcę dziś wyrazić nadzieję, że te słowa będą się urzeczywistniać dzięki wysiłkom nas, współczesnych, i następnych pokoleń" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej.

28 lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze 4. Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS "Galizien", pod dowództwem niemieckiego kapitana, wraz z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii i oddziałem nacjonalistów ukraińskich, zamordowali około 850 z ponad tysiąca mieszkańców Huty Pieniackiej.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/407979,Prezydent-o-75-rocznicy-zbrodni-w-Hucie-Pieniackiej
Tags: #hutapieniacka, #pad, 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments