Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poseł PiS o wydarzeniach w Hucie Pieniackiej: Ukraińcy powinni się wstydzićNa Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości poświęcone rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnie wspominali politycy: Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).

Sprawy polsko-ukraińskie są bardzo trudne z punktu widzenia naszej historii. Politykę trzeba prowadzić jednak tak, żeby prawdę pokazywać światu – powiedział Robert Telus. Poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził również, że za swoje zbrodnie na Wołyniu „Ukraińcy powinni się wstydzić”. – Jeżeli my nie będziemy przedstawiać światu prawdy, to na pewno druga strona będzie robiła wszystko, żeby świat okłamać – dodał.
Marcin Święcki podkreślił, że w Hucie Pieniackiej wydarzyła się straszliwa zbrodnia. – Były to mordy na ludności cywilnej dokonane przez odziały UPA – przypomniał. Poseł Platformy Obywatelskiej zauważył także, że na Ukrainie pojawiają się narodowi ekstremiści, którzy niszczą krzyże i usiłują zakłócić pamięć pomordowanych. – Powinniśmy jednak z umiarkowanymi siłami ukraińskimi dążyć do upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni wołyńskiej – zaznaczył polityk.

Do tragicznego mordu doszło 28 lutego 1944 roku, kiedy oddziały SS Galizien i ukraińscy nacjonaliści wymordowali w miejscowości Huta Pieniacka na Ukrainie od 700 do 1300 osób narodowości polskiej oraz ukrywających się Żydów. Wieś została zrównana z ziemią. Wśród ofiar byli też mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz uciekinierzy z Podola i Wołynia, którzy opuszczali miejsca zamieszkania, obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich chłopów.

https://kresy24.pl/posel-pis-o-wydarzeniach-w-hucie-pieniackiej-ukraincy-powinni-sie-wstydzic/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments