Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Premier na szczycie UE - Liga Państw Arabskich

W Szarm el-Szejk rozpoczyna się dziś pierwsze tego typu spotkanie przywódców krajów z obu regionów


Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w Szarm el-Szejk w Egipcie w rozpoczynającym się tam dwudniowym szczycie Unii Europejska - Liga Państw Arabskich. To pierwsze tego typu spotkanie przywódców krajów z obu organizacji.

Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Ligii Państw Arabskich chcą przede wszystkim odnowić współpracę. Podczas szczytu mają odbyć się dyskusje na takie tematy jak: koordynacja wspólnej polityki, handel, inwestycje, ale też problem migracji, bezpieczeństwo i sytuacja w Syrii, czy Jemenie.

Spotkaniu będą przewodniczyć: szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi. Do Szarm el-Szejk przyjedzie też m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Szczyt ma rozpocząć się po 17.30. Na dziś zaplanowano między innymi pierwszą sesję plenarną i oficjalną kolację dla wszystkich delegacji.

Ligę Państw Arabskich tworzą 22 kraje z Północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu, w tym Syria, której członkostwo od 2011 roku jest zawieszone. Organizacja powstała w 1945 roku.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/407947,Premier-na-szczycie-UE-Liga-Panstw-Arabskich-
Tags: le proche-orient, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments