Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szefowa organizacji żydowskiej: strona izraelska powinna przeprosić za słowa Israela Katza

- Słowa p.o. szefa izraelskiego MSZ Izraela Katza o antysemityzmie Polaków były niedopuszczalne. Strona izraelska powinna za nie przeprosić - mówiła w niedzielnej audycji radia Zet Agnieszka Markiewicz, szefowa oddziału Komitetu Żydów Amerykańskich na Europę Środkową.


Benjamin Netanjahu i Israel Katz

P. o. Izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów izraelskiego rządu podkreślił: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki i nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych". Katz odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi Benjamina Netanjahu, który - według dziennika "Jerusalem Post" - miał powiedzieć w Warszawie, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Agnieszka Markiewicz pytana, czy minister Izrael Katz powinien przeprosić za swoje słowa, odparła, że tak. - My uważamy te słowa za niewłaściwe, niesprawiedliwe, krzywdzące. Słowa, które zwłaszcza w obecnym kontekście relacji polsko-izraelskich, w kontekście dopiero co zakończonej konferencji bliskowschodniej w Warszawie są niedopuszczalne. I rzeczywiście uważam, że strona izraelska powinna znaleźć sposób, żeby za te słowa przeprosić, i żeby przywrócić rozmowę na temat relacji polsko-żydowskich na właściwe tory - oceniła.

Dopytywana, czy przeprosiny powinien wystosować sam minister, czy premier Izraela Benjamina Netanjahu mówiła, że "trudno jej wyrokować za stronę izraelską, kto powinien to zrobić".

- Myślę, że powinno to być zrobione w takiej formie, żeby strona polska poczuła z tym komfort, żeby w jakiś sposób poczuła się tym usatysfakcjonowana- - powiedziała.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2268196
Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments