Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się w LubliniePrezydenci Polski, Litwy i Ukrainy – Andrzej Duda, Dalia Grybauskaite i Petro Poroszenko złożyli w piątek wizytę w kwaterze głównej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG stacjonującej w Lublinie. W siedzibie brygady odbyły się trójstronne rozmowy delegacji trzech krajów.

Jak podaje strona internetowa polskiego prezydenta, Andrzej Duda, Dalia Grybauskaite i Petro Poroszenko spotkali się z żołnierzami, odwiedzili Centrum Dowodzenia, a następnie obserwowali trening sztabowy pod kryptonimem Brave Band’19. Strona ukraińskiego prezydenta podała, że przywódcy trzech państw przyjęli raport dowódcy brygady, pułkownika ukraińskich sił zbrojnych Dmytra Bratiszki. Podczas uroczystości zabrzmiały hymny Ukrainy, Litwy i Polski, a na maszty wciągnięto flagi państwowe. Doszło także do defilady przed prezydentami.

Na konferencji prasowej Andrzej Duda przyznał, że czuje wielką satysfakcję, że ukraińscy żołnierze służą razem z żołnierzami Polski i Litwy. „Dzięki temu żołnierze z Ukrainy mogą doskonalić się z NATO-wskich procedur i przygotowują się do przyszłej służby w ramach NATO, wzmacniając perspektywę obecności Ukrainy w tym sojuszu.” – mówił Duda. Jego zdaniem także polscy i litewscy żołnierze także korzystają na współpracy z Ukraińcami. „Ukraińscy żołnierze naprawdę tam [w Donbasie – red.] walczą, mają doświadczenie wojenne i dzielą się tym z naszymi żołnierzami.” – uważa polski prezydent.

PRZECZYTAJ: Dowódca polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pozdrawia banderowskim hasłem [+VIDEO]

Dalia Grybauskaite podkreślała wagę pomocy dla Ukrainy. „Wiemy, co to znaczy być napadniętym (…) i co znaczy, jeśli ktoś ma zakusy na czyjeś terytorium, dlatego też kontynuujemy wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla Ukrainy, bo bezpieczeństwo Ukrainy dla całego regionu, dla wszystkich krajów bałtyckich jest kamieniem węgielnym” – mówiła Grybauskaite, która uważa, że wielonarodowa brygada także jest elementem tej pomocy.

Prezydent Poroszenko dziękował Polsce i Litwie za udzielaną pomoc, w tym za wspieranie integralności terytorialnej Ukrainy. Według niego Ukraina obecnie broni nie tylko siebie, lecz także „swobody na wschodniej flance NATO”. Jak mówił, Ukraina oczekuje od NATO planu działań i podania daty możliwego przyjęcia Ukrainy do Sojuszu.

Trzonem Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady są: litewski Batalion Ułanów im. księżnej Birutė, ukraiński 1. batalion desantowo-szturmowy 80. Brygady Desantowo-Szturmowej, oraz polski 5. batalion strzelców podhalańskich. Ponadto do Brygady afiliowano również batalion dowodzenia Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz pododdziały rodzajów wojsk z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich: 14. dywizjon artylerii samobieżnej, 21. dywizjon artylerii przeciwlotniczej, 16. batalion saperów oraz 21. batalion logistyczny. W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia niższego szczebla afiliowane z jednostek specjalistycznych. – podaje strona prezydent.pl. Dowództwo LITPOLUKRBRIG jest zorganizowane zgodnie ze standardami NATO. Stanowiska w dowództwie brygady zmieniają się rotacyjnie.

Również w piątek Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite złożyli kwiaty przed Pomnikiem Unii Lubelskiej w Lublinie. W tym roku przypada 450. rocznica tego wydarzenia, które dało początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na Zamku w Lublinie prezydenci Polski i Litwy zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej, gdzie w 1569 roku odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne po podpisaniu unii lubelskiej.

Petro Poroszenko piątek wieczorem złożył kwiaty pod pomnikiem na Majdanku a także wkopał kapsułę pamięci w miejscu, gdzie stanie pomnik księdza Omelana Kowcza. Później także w Lublinie spotkał się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie stanie pomnik greckokatolickiego księdza Emiliana Kowcza?

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/prezydenci-polski-litwy-i-ukrainy-spotkali-sie-w-lublinie/
Tags: défence, lituanie, politique, pologne, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments