Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Reakcje na wizytę prezydent Grybauskaite w Polsce

O ciepłych i serdecznych stosunkach między prezydentami Polski i Litwy piszą media na LitwieW relacjach zwraca się też uwagę na to, że nie pominięto tematu polskiej mniejszości.

Litewskie portale internetowe cytują prezydenta Andrzeja Dudę, który wyraził nadzieję, że nazwiska Polaków na Litwie oraz nazwy ulic będą mogły być napisane w oryginalnym języku. "Polska czeka, aż Litwa zalegalizuje oryginalną pisownie nazwisk" - napisała agencja ELTA. Natomiast agencja BNS zwraca uwagę, że dyskusja na ten temat trwa na Litwie od dziesięcioleci. Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie zaznacza, że wizyta litewskiej przywódczyni w Polsce jest jej ostatnią państwową wizytą zagraniczną.

W maju na Litwie odbędą się wybory prezydenckie. Obecna prezydent kończy drugą kadencję urzędowania, zatem nie będzie mogła wziąć w nich ponownie udziału. "Dalia Grybauskaite czuje taką misję i potrzebę zakończenia swojej pracy na stanowisku prezydenta Litwy w dobrych tonach polsko-litewskich" - ocenia politolog. "Sprawą skandaliczną było, kiedy te stosunki były zamrożone. Faktycznie były zerowe relacje między Dalią Grybauskaite i Bronisławem Komorowskim. To była sytuacja nie do przyjęcia" - dodaje Pukszto i przypomina, że zaatakowanie Ukrainy i zajęcie przez Rosję Krymu pięć lat temu sprawiło, że Litwa musiała rozpocząć współpracę w zakresie bezpieczeństwa czy dywersyfikacji dostaw surowców i tworzenia infrastruktury kolejowo-drogowej.Litewskie media zwracają też uwagę, że podczas wizyty Dalii Grybauskaite w Polsce dużo uwagi poświęcono bezpieczeństwu i obronności. Zaznaczają, że Litwa wspiera Polskę i jest za zwiększeniem amerykańskiej obecności nad Wisłą. Cytują też Dalię Grybauskaite, która powiedziała, że wizyta w Polsce jest zwieńczeniem działań w sprawie wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego, we współpracy wojskowej oraz naszych starań w zakresie projektów energetycznych.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/407700,Reakcje-na-wizyte-prezydent-Grybauskaite-w-Polsce
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments