Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Grybauskaite nie wyklucza decyzji ws. polskich nazwisk

Dalia Grybauskaite w Warszawie: być może w tym roku zapadnie decyzje w sprawie pisowni polskich nazwiskO sytuacji mniejszości polskiej na Litwie rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą.

Od lat strona polska zabiega między innymi o to, by Polacy na Litwie mogli zapisywać swoje nazwiska po polsku , a tak że, by po polsku zapisane były niektóre nazwy ulic. Prezydent Dalia Grybauskaite ponownie przekonywała dziś, że trwają prace nad trzema projektami ustaw w tej sprawie. Do dziennikarzy podczas konferencji prasowej polityk powiedziała po polsku: "Zobaczymy, jak to pójdzie. W naszych relacjach w obronie, w ekonomii i w energetyce jest lepiej, opinia polityków i ludzi [również] jest lepsza niż była dwa-trzy lata temu. W tym roku, w 25-lecie naszych relacji [dyplomatycznych], myślę, że decyzja będzie".

Dalia Grybauskaite przypomniała, że Polacy na Litwie mają możliwość zdawania polskiego egzaminu państwowego. Przyznała równocześnie, że bardziej złożona jest kwestie zwrotu nieruchomości w Wilnie, bo tam - jak podkreślała - wolnych terenów do zwrotu nie ma.

Prezydent Andrzej Duda mówił tymczasem o "coraz większym zbliżeniu" między Polską a Litwą, co - w jego opinii - stwarza grunt pod zmiany prawne korzystne dla mniejszości polskiej. - Nam pozostaje spokojnie zaczekać, które rozwiązanie ostatecznie zostanie [przez litewski parlament] przyjęte. Ja wierzę, że nasza współpraca zaowocuje poszerzeniem możliwości funkcjonowania mniejszości polskiej - mówił prezydent na konferencji prasowej.

Dalia Grybauskaite w Polsce zostanie do jutra. Rano spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Później w Lublinie wspólnie z Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką odwiedzi siedzibę polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej.

Dla litewskiej prezydent to prawdopodobnie ostatnia oficjalna wizyta w Polsce - w tym roku kończy urzędowanie.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/407675,Grybauskaite-nie-wyklucza-decyzji-ws-polskich-nazwisk
Tags: #pad, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments