Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wkrótce propozycja USA ws. obecności wojsk

"Za 60, maksymalnie 90 dni Stany Zjednoczone będą miały dla Polski gotową propozycję dotyczące obecności wojskowej"


Georgette Mosbacher

O sprawie poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Polska dostanie wiele z tego, czego chce, bo po prostu na to zasługuje - dodała.

Ambasador Mosbacher w wywiadzie dla Wirtualnej Polski była pytana o ideę stworzenia w Polsce "Fort Trump". Chodzi o koncepcję stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, którą prezydent Andrzej Duda przedstawił podczas spotkania z Donaldem Trumpem w Białym Domu jesienią ubiegłego roku.

Jak zapewniła, Stany Zjednoczone "bardzo ciężko pracują nad propozycją, którą strona polska przedstawiła w Departamencie Obrony". - Nie zakończyliśmy jeszcze negocjacji, ale jesteśmy już blisko. Jestem przekonana, że Polacy będą bardzo zadowoleni z pakietu, który ostatecznie zaproponujemy a będziemy z tym gotowi w ciągu 60 maksymalnie 90 dni - zadeklarowała Mosbacher.

Ambasador został zapytana, czy oczekiwanie, że w Polsce znajdzie się "nowa, wielka, stała baza wojsk amerykańskich ma podstawy".

- Mamy już kilka miejsc stacjonowania armii amerykańskiej w Polsce, niektóre z nich są bardzo ważne. Nie wiem, czy jest konieczne, by dodawać kolejne. Prawdziwe wyzwanie polega na tym, by dobrze wykorzystać te już istniejące; by były bardziej elastyczne, lepiej przygotowane do zmieniających się wyzwań - powiedziała ambasador.

Podkreśliła, że USA są przekonane o konieczności trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. - Polska dostanie wiele z tego, czego chce, bo Polska po prostu na to zasługuje. My w USA dobrze to rozumiemy, dlatego ciężko pracujemy, żeby zaproponować właściwy poziom współpracy i koordynacji - powiedziała Mosbacher.

Do marca Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".

Mosbacher gratuluje zakupu HIMARSÓW

Mosbacher odniosła się też do polsko-amerykańskiej umowy na zakup systemów HIMARS. "Zakup przez Polską Armię HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) zwiększa bezpieczeństwo Polski i NATO na wschodniej flance oraz jest kolejnym krokiem we wzmacnianiu USA-PL współpracy militarnej. Gratulacje!" – napisała ambasador na Twitterze.W ubiegłym tygodniu w Warszawie została potwierdzona umowa o zakupie dywizjonu HIMARS za 414 mln dolarów. Do 2023 r. Polska ma otrzymać 20 wyrzutni, w tym 18 bojowych i dwóch w wersji ćwiczebnej, amunicję o zasięgu 70 i 300 km, pojazdy dowodzenia, zaopatrzenia i ewakuacji, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Prezydent Andrzej Duda także wyraził przekonanie, że zakup przez zestawów HIMARS nie tylko zwiększy potencjał polskiej armii, ale przyczyni się do bezpieczeństwa regionu i wschodniej flanki NATO; wskazywał na to również minister obrony Mariusz Błaszczak. W uroczystości uczestniczył wiceprezydent USA Mike Pence.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/407634,Wkrotce-propozycja-USA-ws-obecnosci-wojsk
Tags: défence, les etats-unis, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments