Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Litwy rozpoczęła wizytę w Polsce

Dalia Grybauskaite rozpoczęła wizytę w Warszawie. W Pałacu Prezydenckim spotkała się z Andrzejem Dudą


Dalia Grybauskaite i Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydent Litwy Dalia Grybauskaite rozpoczęła w czwartek popołudniu dwudniową wizytę w Polsce. Grybauskaite zostanie przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę; spotka się też z marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem.

Po ceremonia oficjalnego powitania prezydent Litwy przez prezydenta Dudę, która odbyła się na dziedzicu Pałacu Prezydenckiego, rozpocznie się rozmowa „w cztery oczy” obojga prezydentów. Następnie będą miały miejsce rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydenta Dudy i prezydent Grybauskaite.

Po rozmowach ministrowie obrony narodowej obu krajów Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis w obecności prezydentów obu krajów podpiszą dokumenty o współpracy wojskowej. Będą to porozumienie techniczne między ministrem obrony narodowej RP i Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Litewskiej dotyczące ustanowienia bezpiecznego połączenia umożliwiającego wymianę informacji radiolokacyjnych między siłami zbrojnymi obu państw, a także list intencyjny w sprawie afiliacji litewskiej brygady zmechanizowanej Gelezinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

W skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO złożona z żołnierzy z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji; jedna z czterech rozmieszczonych w 2017 r. w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Na godz. 15.50 zaplanowano konferencję prasową prezydenta Dudy i prezydent Grybauskaite.

W czwartek prezydent Litwy spotka się też z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się oficjalny obiad wydawany przez prezydenta Polski na cześć prezydent Litwy.W piątek przed południem, w drugim dniu wizyty w Polsce Dalia Grybauskaite, spotka się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie prezydent Litwy uda się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złoży wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. W tym roku przypada 450. rocznica unii, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów

W piątek po południu w Lublinie dojdzie do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

W siedzibie LITPOLUKRBRIG odbędą się rozmowy trójstronne delegacji Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej oraz Ukrainy pod przewodnictwem prezydentów.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/407597,Prezydent-Litwy-rozpoczela-wizyte-w-Polsce
Tags: défence, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments