Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość

Wystawa IPN przypomina najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez PolskęW Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa otwarto wystawę „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość (1768-1918)” przygotowaną przez szczeciński Oddział IPN.

Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych, uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych.

Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych.

Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Na otwarciu wystawy był Przemysław Pawełek, który rozmawiał m.in. z dr Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

http://www.radiozagranica.pl/8/82/Artykul/407407,Polski-gen-wolnosci-150-lat-walk-o-niepodleglosc
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments