Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador USA: to nie Netanjahu powinien przeprosić za antypolskie słowa swojego ministra

Ambasador USA: to nie Netanjahu powinien przeprosić za antypolskie słowa swojego ministra, lecz on samZdaniem Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, premier Izraela nie powinien przepraszać za skandaliczne, antypolskie wypowiedzi członka swojego rządu, lecz powinien to zrobić ich autor, czyli Israel Katz, p.o. szefa izraelskiej dyplomacji.

W środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher była pytana m.in. o to, czy premier Izraela Benjamin Netanjahu powinien przeprosić za słowa członka swojego rządu. Chodziło o antypolskie wypowiedzi Israela Katza, p.o. szefa izraelskiej dyplomacji, który mówił, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Nie. Myślę, że osoba, która je wypowiedziała, powinna przeprosić – powiedziała Mosbacher. Dopytywana, czy to Katz powinien w związku z tym przeprosić, odpowiedziała: „Tak, to zasługuje na przeprosiny”.

Jak informowaliśmy, Mosbacher zamieściła we wtorek wpis na Twitterze, który najprawdopodobniej był jej komentarzem do antypolskiej wypowiedzi pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela.

„Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza.” – napisała Mosbacher. Nie sprecyzowała jednak, do których słów Katza odnosi się jej krytyka. Najwięcej kontrowersji wzbudziła bowiem wypowiedź izraelskiego polityka nie z poniedziałku (jak napisała ambasador USA), lecz z niedzieli, gdy mówił, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Dzień później podtrzymał swoje stanowisko mówiąc, że „antysemityzm był wrodzony u Polaków przed Holokaustem, podczas, i po nim też”. Podkreślał również, że „wielu Polaków kolaborowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów podczas Holokaustu”.

W środę amerykańska dyplomatka powiedziała, że jej wpis na Twitterze pokazał jej odczucia, co do tego, jak „nieodpowiedni był komentarz izraelskiego ministra spraw zagranicznych”. Dodała, że zarówno Izrael, jak i Polska, nie powinny stosować „tego rodzaju retoryki”.

– Dwaj silni sojusznicy Stanów Zjednoczonych, jak Izrael i Polska, nie powinni używać tego rodzaju retoryki. Jesteśmy zbyt ważni dla siebie, żeby nie rozwiązać tej kwestii – powiedziała Mosbacher. Jej zdaniem, najprostsza droga do rozwiązania konfliktu to rozmowa, a także pokazywanie, że samemu walczy się z antysemityzmem.

– Wiem, że Polska wykonała wiele wysiłku i jest ważne, żeby Izrael o tym wiedział – powiedziała ambasador USA. Zapowiedziała, że „w ciągu dnia, lub dwóch” zamieści kolejne wpisy „odnoszące się z szacunkiem do tego, jak Polska walczy z antysemityzmem”.

Dziś IAR cytowała też oświadczenie Departamentu Stanu USA z wezwaniem, by Polska i Izrael przystąpiły do dialogu.

„Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy” – oświadcza Departament Stanu. Waszyngton zaznacza też, że bardzo docenia współpracę z Polską przy organizacji ubiegłotygodniowego spotkania ministerialnego na temat Bliskiego Wschodu.

https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-usa-to-nie-netanjahu-powinien-przeprosic-za-antypolskie-slowa-swojego-ministra-lecz-on-sam/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, les etats-unis, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments