Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef KPRM: ustawa 447 nie rodzi skutków prawnych w PolscePolskie prawo ma się nijak do tzw. ustawy 447. To, że Kongres USA ją przyjął, możemy skwitować pokiwaniem głowy – mówił na antenie Telewizji Trwam Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk był gościem programu „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam. Podczas rozmowy na temat relacji polsko-izraelskich odniósł się m.in. do amerykańskiej ustawy JUST Act 447, która pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich i otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Mimo zwracania uwagi na jej potencjalnie olbrzymie zagrożenie dla Polski, polskie władze oficjalnie bagatelizowały tę sprawę. Podobne stanowisko wyraził teraz minister Dworczyk.

– Polskie prawo ma się nijak do tzw. ustawy 447 – powiedział szef KPRM. – To, że Kongres ją przyjął, możemy skwitować pokiwaniem głowy, natomiast ta ustawa nie działa w Polsce i nie rodzi skutków prawnych dla Polski .

Podczas rozmowy Dworczyk przywoływał też ubiegłoroczną deklarację podpisaną przez premierów Mateusza Morawieckiego i Binjamina Netanjahu, podkreślając jej znaczenie jako dokumentu potępiającego antypolonizm.

– To pierwszy oficjalny dokument, w którym rząd Izraela razem z rządem polskim potępia antypolonizm obok antysemityzmu, gdzie jednoznacznie zostało wskazane, że sprawcami dramatu II wojny światowej są Niemcy – nie jacyś anonimowi naziści czy faszyści – a naród polski, podobnie jak naród żydowski – był ofiarą tej brutalnej agresji – mówił Dworczyk. Jego zdaniem, jeszcze rok temu „Polska była praktycznie osamotniona” wobec oskarżeń z zagranicy. Podkreślał, że teraz „najważniejsze organizacje żydowskie”, w tym Światowy Kongres Żydów, „niezwykle krytycznie i ostro wypowiadały się w sprawie tych haniebnych słów wypowiedzianych przez ministra spraw zagranicznych Izraela”. – Polska ma wsparcie nie tylko od swoich zagranicznych sojuszników, ale również właśnie od organizacji żydowskich –  zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przeczytaj: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB PRZECZYTAJ: Winnicki dla Kresy.pl: ws. ustawy 447 mamy do czynienia ze skandaliczną zmową milczenia
CZYTAJ TAKŻE: Poseł Wilk: Just Act 447 może być największym problem Polski od czasów II Wojny Światowej
Zobacz: Szef MSZ Jacek Czaputowicz bagatelizuje sprawę ustawy 447
Przeczytaj: KPRM, MSZ i BBN – pełne i zgodne zadowolenie z wyjaśnień Izraela ws. słów Netanjahu

Należy zaznaczyć, że oficjalnie Światowy Kongres Żydów (WJC) zajął krytyczne stanowisko wobec wypowiedzi dziennikarki MSNBC Andrei Mitchell, która podczas relacji na żywo z Warszawy mówiła, że powstańcy z getta warszawskiego walczyli z „polskim i nazistowskim reżimem”. Dopiero stanowisko WJC spowodowało, że dziennikarka przeprosiła za „nieszczęśliwą niedokładność”. Jednak w sprawie antypolskich słów p.o. szefa MSZ Israela Katza, prezydent WJC Ronald Lauder oficjalnie potępił „pogorszenie relacji między Polską a Izraelem”. Wyraził żal, że „wciąż krążą obrzydliwe i obraźliwe stereotypy, które przez lata spowodowały tyle bólu i cierpienia po obu stronach” i zaznaczył, że „taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanym dyskursie”. W żadnym miejscu nie odniósł się jednak wprost do słów ministra Katza; jego nazwisko, podobnie jak wypowiedź, nie pojawiają się nawet w oficjalnym komunikacie Światowego Kongresu Żydów.

Zdaniem Dworczyka, problem wynika z kilkudziesięcioletnich zaniedbań na polu prowadzenia polityki historycznej. Powiedział, że polski rząd oczekuje, „że słowa wypowiedziane przez ministra spraw zagranicznych wywołają reakcję rządu izraelskiego”. Odnośnie wypowiedzi izraelskiego premiera, który mówił o „współpracy Polaków z nazistami” uznał, że „ta sprawa została wyjaśniona” tłumacząc, że „Jerusalem Post” przekręciło jego słowa.

Podczas rozmowy z TV Trwam szef KPRM chwalił też relacje polsko-amerykańskie, podkreślając, że stacjonują u nas wojska USA, a „władze Stanów Zjednoczonych wyrażają zgodę na sprzedaż najnowocześniejszego sprzętu wojskowego Polsce”. Wymienił w tym kontekście systemy Patriot. Twierdził, że takim sprzętem „dysponują dzisiaj wyłącznie Stany Zjednoczone” [faktycznie systemy Patriot w tej konfiguracji mają dopiero zostać wdrożone w armii USA – red.], a „Polska otrzymała zgodę na transfer tej technologii”.

Wcześniej w rozmowie z RMF FM Michał Dworczyk mówił, że Polska chce mieć jak najlepsze relacje zarówno z Izraelem, jak i z Iranem. Twierdził, że „jesteśmy cały czas bardzo ważnym, jeśli nie jednym z najważniejszych partnerów Izraela w Europie”, choć „zdarzają się napięcia”. Zaznaczył, że głosy o zniszczeniu relacji polsko-izraelskich są nieprawdziwe.

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-kprm-ustawa-447-nie-rodzi-skutkow-prawnych-w-polsce/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments