Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Orban skomentował spór na linii Polska – IzraelKiedy dwoje naszych przyjaciół dyskutuje między sobą, można tylko mieć nadzieję, że będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawią sytuację – powiedział premier Węgier Viktor Orban na konferencji z udziałem premiera Izraela, odnosząc się do sporu na linii Polska-Izrael.

Podczas wspólnej wtorkowej konferencji prasowej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, Viktor Orban odniósł się do sporu na linii Polska – Izrael. Podkreślił bliskie związki między Węgrami a Polską i współpracę obu krajów w ramach Unii Europejskiej.

– Kiedy dwoje naszych przyjaciół dyskutuje między sobą, można tylko mieć nadzieję, że będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawią sytuację. Ja też mam taką nadzieję – powiedział premier Węgier, cytowany przez agencję Reuters.

Odnosząc się do zbojkotowania przez Polskę spotkania w Jerozolimie z powodu antypolskich wypowiedzi p.o. szefa MSZ Izraela, Orban przyznał, że „byłoby lepiej, gdyby pojawili się wszyscy”. – Zawsze lepiej jest być razem, niż kiedy kogoś brakuje.

Według relacji agencji Reuters, Netanjahu nie odpowiedział wprost na pytanie o tę sprawę, wyraźnie unikając odpowiedzi. Skomentował tylko, że węgierski premier jest „świetnym dyplomatą”.

Odnośnie relacji węgiersko-izraelskich, Orban zaznaczył, że oba kraje prezentują podobne stanowisko w ramach różnych organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, a Węgry wspierają społeczności żydowskie. Zwrócił też uwagę na wzajemne relacje biznesowe i na „silną obecność” ponad 200 izraelskich firm na Węgrzech. Dodał też, że oba kraje dążą do zwiększenia współpracy w obszarze innowacyjnych technologii

Premier Węgier mówił też o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według niego, jednym z ich celów jest wyparcie antysemityzmu z Europy. Zdaniem Orbana byłoby dobrze, po wyborach w Unii Europejskiej byli przywódcy, którzy nie finansują organizacji pozarządowych ingerujących w sprawy polityczne, a także takich, które reprezentują antyizraelski punkt widzenia.

Jak informowaliśmy, Orban ogłosił, że jego kraj otworzy w Jerozolimie misję handlową mającą status dyplomatyczny. Netanjahu mówił o niej jako o „oddziale” węgierskiej ambasady. Ponadto, izraelski premier zrewanżował się Orbanowi chwaląc go za to, że Węgry „zwalczają kłamstwa, które są wysuwane przeciw Izraelowi” w Unii Europejskiej i na forum ONZ. „Stoicie za Izraelem i stoicie za prawdą. Chcę wam za to podziękować. To bardzo ważny sojusz” – mówił izraelski premier do Orbana.

Spotkania w Izraelu, z udziałem premierów Węgier, Czech i Słowacji były planowane jako szczyt Grupy Wyszehradzkiej, jednak ich ranga uległa obniżeniu po odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji przez premiera Mateusza Morawieckiego z powodu antypolskiej wypowiedzi p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela.

https://kresy.pl/wydarzenia/orban-skomentowal-spor-na-linii-polska-izrael/
Tags: 2ème guerre mondiale, hongrie, israël, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments