Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Netanjahu spotkał się z premierami Węgier, Czech i SłowacjiPremier Izraela Binjamin Netanjahu spotkał się we wtorek w szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji. Spotkania, w związku z odwołaniem szczytu Grupy Wyszehradzkiej, odbywały się osobno w formacie bilateralnym. Później premier Izraela ugościł przybyłych polityków obiadem w swojej rezydencji. – pisze Jerusalem Post.

Dzisiejsze spotkania były planowane jako szczyt Grupy Wyszehradzkiej, jednak ich ranga uległa obniżeniu po odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji przez premiera Mateusza Morawieckiego z powodu antypolskiej wypowiedzi p.o. ministra spraw wewnętrznych Izraela.

Jak stwierdza Jerusalem Post, pomimo obniżenia rangi wizyt premierów trzech krajów Netanjahu mógł mieć powody do zadowolenia. Premier Węgier Viktor Orban ogłosił, że jego kraj otworzy w Jerozolimie misję handlową mającą status dyplomatyczny. Netanjahu mówił o niej jako o „oddziale” węgierskiej ambasady. Także premier Słowacji Peter Pellegrini ogłosił, że Słowacja „wkrótce otworzy w Jerozolimie nowe centrum kulturalne, informacyjne i innowacyjne”, na czele którego stanie słowacki dyplomata. W ten sposób kraje te dołączyły do Czech i Bułgarii, które otworzyły w Jerozolimie podobne placówki, ale nie ambasady.

Orban mówił, że „byłoby lepiej”, gdyby Morawiecki pojawił się w Jerozolimie i wyrażał nadzieję, że Polska i Izrael unormalizują stosunki między sobą. Węgierski premier liczy także, że szczyt V4 jednak odbędzie się w Izraelu w „późniejszym terminie”.

Netanjahu zrewanżował się Orbanowi chwaląc go za to, że Węgry „zwalczają kłamstwa, które są wysuwane przeciw Izraelowi” w Unii Europejskiej i na forum ONZ. „Stoicie za Izraelem i stoicie za prawdą. Chcę wam za to podziękować. To bardzo ważny sojusz” – mówił izraelski premier do Orbana.

Podczas wizyty premiera Czech Andreja Babisza uzgodniono przeprowadzenie w tym roku czesko-izraelskiego spotkania międzyrządowego w Pradze. Babisz wyraził też nadzieję, że wkrótce zostanie sfinalizowany kontrakt na zakup przez Czechy izraelskiego mobilnego radaru obrony powietrznej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/netanjahu-spotkal-sie-z-premierami-wegier-czech-i-slowacji/
Tags: hongrie, israël, politique, thèque, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments