Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Katedra ormiańska we Lwowie i polscy księża na celowniku separatystów? Tak twierdzi SBUSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że zdobyła dowody na plany donieckich separatystów i Rosji odnośnie destabilizacji sytuacji wyznaniowej na Ukrainie. Według niej specsłużby Rosji i separatystów planowały napady na cerkwie należące do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) oraz prowokacje wymierzone we wspólnoty rzymskokatolickie, żydowskie i ormiańskie. – pisze agencja RBK-Ukraina.

O domniemanych planach Rosji i DRL mówił w poniedziałek na briefingu szef SBU Wasyl Hrycak. „Posiadamy informację, że specsłużby Federacji Rosyjskiej, DRL i ŁRL [Ługańskiej Republiki Ludowej – red.] rozpoczęły rozgrywać na Ukrainie religijną kartę. Służby specjalne Federacji Rosyjskiej uciekają się do prowokacji. SBU rejestruje działalność służb specjalnych Federacji Rosyjskiej z wykorzystaniem sztucznych konfliktów na gruncie religijnym”. – mówił Hrycak wskazując, że powodem takiego działania było „przegranie przez Rosję walki o tomos”.

Jak twierdził Hrycak, jednym ze sposobów rozniecania takich konfliktów jest podpalanie cerkwi UKP PM. SBU miało zebrać dowody, że działania te są przeprowadzane przy pomocy służb specjalnych Rosji.

Na briefingu SBU pokazano również dokument mający być kosztorysem ministerstwa bezpieczeństwa państwowego DRL odnośnie prowokacji wobec 20 różnych wspólnot religijnych.

„Za każdą z takich akcji wyznaczono cenę w rosyjskich rublach. Autorem tego planu jest obywatel Ukrainy, były pracownik SBU Jegor Sobolew” – mówił Hrycak.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamieściła plan prowokacji w internecie. Nie posiada on jakichkolwiek oznaczeń pozwalających zidentyfikować go jako dokument DRL. Wynika z niego, że do napadów planowano zwerbować działaczy ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych – Prawego Sektora, C14, Azowa, UNA-UNSO, członków byłego batalionu „Tornado” i weteranów wojny w Donbasie.

Jedną z pozycji na opublikowanej liście jest katedra ormiańska we Lwowie wraz z jej kapłanami – biskupem Markosem Owannisjanem i proboszczem Isaakiem Pogosjanem. Według planu za 2-5 tys. rubli przedstawiciele UNA-UNSO mieli wysyłać do nich pogróżki w imieniu nowo powstałego przy wsparciu ukraińskich władz Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Prowokatorzy mieli w pogróżkach przywoływać fakt, iż Ormiański Kościół Apostolski jakoby nie uznał autokefalii PKU.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: Zakończono renowację dziedzińca Katedry Ormiańskiej

Na liście znaleźli się również trzej księża rzymskokatolickiej diecezji łuckiej – ks. Paweł Chomiak, proboszcz katedry w Łucku, ks. Andrzej Maciej Kwiczała z Maniewicz, ks. Krzysztof Paweł Orlicki z Kiwerc (dwaj ostatni urodzeni w Polsce). Działacze Samoobrony Majdanu, DUK Prawego Sektora oraz dziekan PKU mieli wysyłać na ich adresy elektroniczne spam z wezwaniami do opuszczenia zajmowanych obiektów i groźbami pozbawienia zdrowia i życia. Ci sami ludzie mieli także wysyłać pogróżki wyznawcom judaizmu z Łucka.

Jak podał portal Strana.ua, w ostatnich dniach na Ukrainie zdarzyło się kilka napadów na cerkwie UKP PM. Dokonano prób podpalenia cerkwi w Krzywym Rogu, Zaporożu i w Zielonym Jarze w obwodzie mikołajowskim. Według SBU napady te są „rosyjskimi prowokacjami”. Jak pisze Strana.ua, władze UKP PM nie wierzą w wersję SBU i uważają, że podpalenia są częścią kampanii ukraińskich władz przeciw temu Kościołowi. UMP PM wezwał przedstawicieli ONZ, OBWE i UE do przyjazdu na Ukrainę i przekonanie się o sytuacji tego Kościoła.

CZYTAJ TAKŻE: Walka o cerkiew w podzbaraskiej wsi [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/katedra-ormianska-we-lwowie-i-polscy-ksieza-na-celowniku-separatystow-tak-twierdzi-sbu/
Tags: arménie, empire du mal, israël, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments