Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela, szczyt V4 nie odbędzie sięPremier Mateusz Morawiecki podjął w poniedziałek decyzję o odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu w dniach 19-20. lutego. Według doniesień PAP szczyt w ogóle nie odbędzie się – premierzy Czech, Słowacji i Węgier pojadą do Izraela, lecz odbędą tam tylko rozmowy dwustronne.

Jak informowaliśmy wcześniej, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz użył w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym antypolskich sformułowań. To one stały się powodem odwołania wyjazdu polskiej delegacji. „Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych, pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie są one niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej” – cytuje słowa Morawieckiego Polska Agencja Prasowa.

Informując o swojej decyzji szef polskiego rządu przypomniał, że Polacy byli jednym z najbardziej poszkodowanych narodów podczas II wojny światowej, obok Żydów i Romów. Przypomniał także o poświęceniu Polaków, którzy uratowali od zagłady „dziesiątki tysięcy, setki tysięcy Żydów”.

Wcześniej w poniedziałek do polskiego MSZ w związku z wypowiedzą Katza została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. MSZ odmówiło udzielenia informacji na temat przebiegu rozmowy. Rzeczniczka MSZ poinformowała jedynie, że „spotkanie nie było długie”.

Według PAP opierającej się na źródłach w rządzie, z inicjatywy Morawieckiego premierzy pozostałych krajów grupy Wyszehradzkiej odwołali szczyt V4 w Jerozolimie. Do Izraela jednak pojadą, by odbyć spotkania z Binjaminem Netanjahu w formacie dwustronnym. Z doniesień prasowych wynika, iż niewykluczone, że szczyt jednak odbędzie się w Izraelu, ale po wyborach w tym kraju i jeśli dojdzie do wyjaśnienia spornych spraw między Polską a Izraelem.

Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca. Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych. – powiedział w niedzielę Israel Katz w telewizji i24News komentując wcześniejsze obniżenie rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt w Jerozolimie. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji p.o. ministra spraw zagranicznych. Strona polska zażądała w tej sprawie „odpowiedniej reakcji” ze strony Izraela, w przeciwnym razie zagrożono odwołaniem wyjazdu polskiej delegacji do Izraela.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/morawiecki-odwolal-wyjazd-polskiej-delegacji-do-izraela-szczyt-v4-nie-odbedzie-sie/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, hongrie, israël, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments