Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Morawiecki: czekamy na reakcję Izraela na słowa KatzaMinister Jacek Czaputowicz nie pojedzie na szczyt V4 w Izraelu, jeśli nie będzie reakcji strony izraelskiej na antypolskie słowa p.o. ministra spraw zagranicznych tego kraju. – wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak donosi PAP, premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami potwierdził zamiar odwołania udziału polskiej delegacji w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu, jeśli w ciągu kilku godzin nie nastąpi odpowiednia reakcja tego kraju na obraźliwą wypowiedź Israela Katza.

„W tej chwili czekamy na stanowczą reakcję na karygodne i niedopuszczalne, rasistowskie po prostu słowa nowo powołanego szefa MSZ Izraela. To coś, co na pewno nie może pozostać bez reakcji” – powiedział Morawiecki. Szef rządu dodał, że jeśli takiej reakcji nie będzie, „to będziemy życzyli im jak najlepszych obrad”, ale wyjazd ministra Czaputowicza zostanie odwołany. Według Morawieckiego sprawa rozstrzygnie się w ciągu 2-3 godzin.

Jak pisaliśmy, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powtórzył w niedzielę w wywiadzie dla telewizji i24News słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira o „antysemityzmie Polaków wyssanym z mlekiem matki”. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji szefa ministra spraw zagranicznych Izraela. Na słowa Katza zareagowali na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski. Cichocki nazwał ją „niesmaczną” i „antypolską” oraz „nie do pojęcia”, a także opatrzył swój twit hashtagiem „Nie dla rasizmu”. „Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne”. – napisał Magierowski. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w poniedziałek, że z powodu wypowiedzi Katza pod znakiem zapytania stoi udział polskiej delegacji w szczycie V4 w Izraelu.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/morawiecki-czekamy-na-reakcje-izraela-na-slowa-katza/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, hongrie, israël, politique, pologne, racisme et nazisme, thèque
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments