Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Morawiecki odwołał wyjazd do Izraela na szczyt V4Premier Mateusz Morawiecki nie poleci do Izraela na szczyt Grupy Wyszehradzkiej – podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa w oparciu o informację rzecznik rządu Joanny Kopcińskiej. Odwołanie wyjazdu polskiego premiera do Izraela potwierdził także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Zamiast Morawieckiego na szczyt V4 poleci szef MSZ Jacek Czaputowicz. Strona rządowa sugeruje, że powodem obniżenia rangi polskiej delegacji były kontrowersje związane z wypowiedzią Netanjahu o kolaboracji Polaków z nazistowskimi Niemcami.

Premier Mateusz Morawiecki odbył w niedzielę rozmowę z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu, w której poinformował go o obniżeniu rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, który odbędzie się 19. lutego w Izraelu. Według słów Joanny Kopcińskiej Morawiecki poruszył w trakcie rozmowy sprawę artykułu w „Jerusalem Post”, w którym przytaczano rzekome słowa Netanjahu, iż „naród polski” kolaborował z nazistami. Ambasada Izraela dementowała te informacje a artykuł został później zmieniony.

Jak przekazała rzeczniczka rządu, premier Izraela w rozmowie z Morawieckim potwierdził, że nie przypisywał państwu polskiemu ani całemu polskiemu narodowi odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie. Podkreślił także, że w pełni podtrzymuje wspólną deklarację z 27. czerwca 2018 roku. Według Kopcińskiej szef polskiego rządu przyjął do wiadomości te wyjaśnienia.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w niedzielę w TVP Info, że rozmowa premierów była „dłuższa i dobra”. Padły w niej ze strony Binjamina Netanjahu podziękowania za organizację przez Polskę szczytu nt. Bliskiego Wschodu w Warszawie. Dworczyk również potwierdził, że Netanjahu został poinformowany o obniżeniu rangi polskiej delegacji i zasugerował, że ma to związek z kontrowersjami wokół wypowiedzi izraelskiego premiera. „Premier Mateusz Morawiecki bardzo pryncypialnie podchodzi do sprawy oskarżania Polski i państwa polskiego o czyny, których nie popełniliśmy” — mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Dlatego w konsekwencji jest taka, a nie nie inna decyzja Mateusza Morawieckiego” – dodawał. Jednocześnie stosunki polsko-izraelskie określił mianem „dobrych” i wyraził nadzieję, że będą się rozwijać. „Również o trudnych sprawach potrafimy rozmawiać”. – podkreślał Dworczyk.

Jak informowaliśmy, w czwartek izraelski dziennik „The Jerusalem Post” podał na swoich stronach internetowych, że w rozmowie z dziennikarzami premier Izraela Binjamin Netanjahu „bardzo jasno oświadczył, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu”. Według izraelskiego dziennika premier Izraela mówił o „narodzie polskim”, który kolaborował z nazistami. W piątek rano ambasador Izraela Anna Azari oświadczyła, że „informacje podane przez „Jerusalem Post” na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe”. Zaznaczyła, że była obecna na konferencji z udziałem premiera. „(…) nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali”. Wyjaśnienia te polskie MSZ uznało za „nieczytelne” i wobec izraelskiej ambasador, którą wezwano do MSZ, wyrażono oczekiwanie, by strona izraelska w jednoznaczny sposób wyjaśniła wypowiedź Binjamina Netanjahu. W piątek kancelaria premiera Izraela wyjaśniła, że Netanjahu wytykając współpracę z nazistami mówił o Polakach a nie o polskim narodzie albo o polskim państwie a jego wypowiedź została „niewłaściwe zacytowana i przekręcona”. Przedstawiciele Kancelarii Premiera, MSZ oraz BBN zgodnie uznali oświadczenia i tłumaczenia strony izraelskiej za satysfakcjonujące, a sprawę za wyjaśnioną.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/morawiecki-odwolal-wyjazd-do-izraela-na-szczyt-v4/
Tags: 2ème guerre mondiale, hongrie, israël, politique, pologne, thèque
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments