Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa: jest raport ws. renowacji cmentarza na Rossie

Polscy eksperci przekazali w Wilnie stronie litewskiej raport dotyczący odnowy cmentarza na RossieRenowacja nekropolii prowadzona jest od marca ubiegłego roku. Część prac renowacyjnych budzi jednak zastrzeżenia polskich i litewskich specjalistów.

Raport przekazany władzom samorządowym Wilna został przygotowany na podstawie grudniowej wizji lokalnej, w której wzięli udział polscy i litewscy eksperci. Zawarte zostały w nim rekomendacje strony polskiej w zakresie prac koniecznych do wykonania. Jak mówił Michał Michalski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ocenie polskich ekspertów projekt zawiera znaczące niedociągnięcia. - Dotyczą one przede wszystkim problematyki stabilizacji skarp - ocenił i dodał, że jest to duże wyzwanie inżynieryjne.

Raport dotyczy też prac remontowo-konserwatorskich przy nagrobkach z kamienia i metalowych elementach. Projekt renowacji nekropolii przewiduje renowacje kaplic, nagrobków, odbudowę ścieżek oraz instalację oświetlenia i monitoringu. Najwięcej zastrzeżeń budzą prace, które wykonano przy odnowie pomników nagrobnych. W zeszłym roku niepokój wywołały też działania pracowników firmy LitCon, która zwyciężyła w przetargu na prowadzenie prac na Rossie. Podczas umacniania skarpy wysypywali oni piasek bezpośrednio z taczek, co doprowadziło do zasypania kilku niżej położonych grobów. O nieprawidłowościach jeszcze jesienią informował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. W październiku doszło w tej sprawie do spotkania grupy roboczej, w skład której weszli społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych nadzorujących przebieg prac. Wykonawcy zarzucono brak odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia tego typu prac, a także niewypełnienie dokumentów dotyczących używanych materiałów. Ponadto prace prowadzono bez nadzoru konserwatora.

W zależności od warunków pogodowych, prace konserwatorskie na Rossie mają być kontynuowane w kwietniu.

Cmentarz na Rossie jest jedną z polskich nekropolii narodowych. Znajduje się tam mauzoleum, w którym złożone zostało serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/406529,Litwa-jest-raport-ws-renowacji-cmentarza-na-Rossie
Tags: lituanie, patrimoine architectural, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments