Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa: projekt miejsca pochówku powstańców styczniowych

Litwini opracowali projekt uporządkowania miejsca pochówku powstańców styczniowychChodzi o szczątki przywódców powstania, które zostały odnalezione na Górze Zamkowej w Wilnie w 2017 roku.

Projekt przewiduje, że powstańcy spoczną w centralnej kaplicy na cmentarzu na Rossie. W dwóch niszach zostaną umieszczone sarkofagi. Na każdym z nich zostanie napisane nazwisko powstańca. Napis będzie miał formę krzyża. Poziomo nazwisko zostanie zapisane w wersji litewskiej, a pionowo - po polsku. Nisze zwieńczy trójpolowy herb Rzeczpospolitej z 10 stycznia 1863 roku. Przedstawia on Orła Białego, herb Litwy - Pogoń i św. Michała Archanioła - godło Rusi. Jak powiedział w rozmowie z Polskim Radiem i PAP-em Deividas Matulionis - wiceszef kancelarii premiera Litwy, propozycja czeka teraz na ocenę ze strony polskiej. - Przedstawicieli polskiego ministerstwa kultury oczekujemy 7 marca. Wtedy będą mieli okazję zapoznać się z projektem. Jeśli pojawią się jakieś uwagi, to postaramy się je uwzględnić - powiedział. Litwie zależy, aby był to wspólny polsko-litewski projekt. Zaznaczył jednak, że również dla Białorusinów powstanie było ważnym wydarzeniem historycznym. - Białoruś jednak nie wykazuje żadnego zainteresowania tym pochówkiem - dodał Matulionis. Renowacja kaplicy będzie prowadzona z funduszy unijnych oraz litewskiego rządu. Zostanie przy niej umieszczona odpowiednia tablica informacyjna. Prace rozpoczną się wiosną, a uroczystości pogrzebowe zaplanowano na przełom lipca i sierpnia. Uroczystości z udziałem strony polskiej mają mieć charakter państwowy. Jak zapowiadają władze Litwy, będzie to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w kraju.

Na Górze Zamkowej w Wilnie blisko dwa lata temu zostały odnalezione szczątki 17 osób, należące do powstańców straconych na wileńskich placu Łukiskim. Wśród nich byli dwaj przywódcy powstania - Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/406773,Litwa-projekt-miejsca-pochowku-powstancow-styczniowych
Tags: empire du mal, lituanie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments