Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Czaputowicz przyznał, że Pompeo podniósł kwestię zwrotu mienia żydowskiego podczas rozmówW rozmowie z niemieckim serwisem Deutsche Welle szef MSZ Jacek Czaputowicz przyznał, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas rozmowy podniósł kwestię zwrotu mienia pożydowskiego.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz był w piątek, przy okazji konferencji ws. bezpieczeństwa w Monachium, pytany przez Deutsche Welle o słowa sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Jak informowaliśmy, Pompeo wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. Dodajmy, że wątek ten został pominięty w głównych relacjach z konferencji i główne media zaczęły informować o tym z bardzo dużym opóźnieniem.

Minister Czaputowicz przyznał, że Pompeo poruszył problem zwrotu. Zastrzegł jednak, że zrobił to, jak pisze DW, „w ramach wizyty dwustronnej, a nie podczas konferencji bliskowschodniej”.

– Stany Zjednoczone prowadzą prace, rozmawiają z wieloma państwami na temat zwrotu majątku ofiarom Holokaustu – mówił szef MSZ. – My prowadzimy te prace, mamy pewne dokumenty wskazujące na to, że Polska tak samo traktuje obywateli polskich okresu międzywojennego, czy to są obywatele Polacy narodowości polskiej, czy żydowskiej, czy też ukraińskiej.

Czytaj także: Szef MSZ Jacek Czaputowicz bagatelizuje sprawę ustawy 447

Zdaniem Czaputowicza, Polska realizuje te główne założenie, by „nie dyskryminować żadnej grupy polskiej”. Przyznał jednak, że „tu się ze Stanami Zjednoczonymi różnimy”.

Przypomniał, że Polska podpisała traktat ze Stanami Zjednoczonymi regulujący „raz na zawsze” kwestie odszkodowań za majątki amerykańskich obywateli i uznaje tę sprawę za rozwiązaną. Przyznał również, że „została podniesiona” przez administrację amerykańską.

– Wyjaśnienie zostanie złożone, my tak to interpretujemy – powiedział podkreślając, że nie uważa postępowania polskich władz za niewłaściwe. Podkreślał, że Polska musi tak samo traktować każdą grupę. – Nie możemy się zgodzić na działania dyskryminacyjne, że będziemy na przykład lepiej traktować grupę Polaków narodowości żydowskiej, im będziemy poza kolejnością, zwracać majątki, niż innych Polaków. Dla nas ta sprawa jest jasna.

Przeczytaj: „Żadnych wojen za Izrael”, „Stop Antypolonizmowi”. Pikieta pod Ambasadą Izraela [+VIDEO/+FOTO]

Szef MSZ wyraził też ubolewanie z powodu wypowiedzi premiera Izraela Benjaminia Netanjahu ws. udziału Polaków w Holokauście. – One były bardzo niewłaściwe, bowiem utożsamianie czy określanie Polaków jako współsprawców Holokaustu jest nie do przyjęcia dla nas – powiedział.

Przeczytaj: Kancelaria Netanjahu wyjaśniła, o czym mówił premier Izraela
Czytaj również: MSZ: wyjaśnienia Izraela ws. wypowiedzi Netanjahu są „nieczytelne”

O tę kwestię pytany był również szef MON Mariusz Błaszczak. Zastrzegł, że nie wie, czy relacje o wypowiedzi Netanjahu są prawdziwe. Zwrócił uwagę na krzywdzące Polaków opinie rozpowszechnione w wielu krajach. Jego zdaniem, Polacy mają „wiele do zrobienia, żeby odkłamać to, co przez lata powiedziano na temat Polski i Polaków” i ich postawy podczas II wojny światowej . – Gdyby nie było pedagogiki wstydu, to tych kłamstw dotyczących postawy Polaków, jakie istnieją w przestrzeni publicznej, nie byłoby.

Przeczytaj: Płużański o ustawie 447: jest szalenie groźna, tu chodzi o naciski lobby żydowskiego

W związku z wypowiedzią Pompeo część komentatorów przypominała o amerykańskiej ustawie JUST Act 447, która pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich i otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Mimo zwracania uwagi na jej potencjalnie olbrzymie zagrożenie dla Polski, polskie władze oficjalnie bagatelizowały tę sprawę.

PRZECZYTAJ: Winnicki dla Kresy.pl: ws. ustawy 447 mamy do czynienia ze skandaliczną zmową milczenia
CZYTAJ TAKŻE: Poseł Wilk: Just Act 447 może być największym problem Polski od czasów II Wojny Światowej

https://kresy.pl/wydarzenia/czaputowicz-przyznal-ze-pompeo-podniosl-kwestie-zwrotu-mienia-zydowskiego-podczas-rozmow/
Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments