Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kukiz’15 zawarło sojusz z antysystemowymi ruchami z Włoch, Grecji, Chorwacji i FinlandiiPaweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15 zawarł w piątek w Rzymie sojusz z czterema innymi ugrupowaniami antysystemowymi, który po majowych wyborach chce powołać nową grupę polityczną w Europarlamencie. Porozumieniu patronuje włoski wicepremier, lider Ruchu Pięciu Gwiazd, Luigi di Maio.

Jak podaje PAP, porozumienie zawarły ugrupowania z Włoch, Polski, Grecji, Chorwacji i Finlandii. Oprócz Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz ’15 do sojuszu dołączyły Liike Nyt (Ruch Teraz) z Finlandii, partia AKKEL z Grecji i partia Živi Zid (Żywy Mur) z Chorwacji.

Do porozumienia mogą dołączyć następne ugrupowania, ponieważ według Di Maio toczą się takie rozmowy. Włoski wicepremier wykluczył jednak udział „żółtych kamizelek” z powodu stosowania przez nie przemocy. W swoim przemówieniu Di Maio mówił, że nowy sojusz będzie zabiegał o Europę „na miarę człowieka a nie banków, bliższej obywatelom”. Według jego słów grupę łączy również przywiązanie do demokracji bezpośredniej. Di Maio zapowiedział, że nadchodzące wybory przyniosą „tsunami” dla obecnej struktury UE i KE.

Paweł Kukiz piętnował rozrost w Polsce biurokracji i aparatu władzy oraz „partiokrację”. Mówił, że z powodu podatków z Polski wyemigrowało 2,5 mln ludzi. Opowiedział się za „Europą równych szans” bez „dyktatu „brukselskich elit”. „Nie chcę, żeby wszystko dyktowały dwa państwa – wiecie jakie” – mówił Kukiz.

Z Pawłem Kukizem do Rzymu pojechał wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15 Stanisław Tyszka. Opisując dla portalu Onet manifest podpisany przez założycieli nowego ruchu Tyszka mówił, że podkreślono w nim kwestię wyjścia poza podział na prawicę i lewicę, który nazwał „przestarzałym” i „sztucznym”.

„Proponujemy nową jakość – Europę równych szans, brak obywateli i państw drugiej kategorii, wzmocnienie instrumentów demokracji bezpośredniej w państwach członkowskich i na poziomie europejskim” – mówił Tyszka. – „Chcemy więcej wolności i niższych podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników, podkreślamy kwestię ochronę produktów krajowych. Chcemy zakończenia dyktatu europejskich biurokratów i międzynarodowych korporacji” – wymieniał postulaty nowego sojuszu.

Jak stwierdza Onet, do stworzenia grupy politycznej w PE potrzeba 25 eurodeputowanych z 7 państw członkowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Kukiz spotkał się z Di Maio – wicepremierem Włoch i liderem Ruchu 5 Gwiazd

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/kukiz15-zawarlo-sojusz-z-ugrupowaniami-antysystemowymi-z-wloch-grecji-chorwacji-i-finlandii/
Tags: croatie, finland, hongrie, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments