Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szczerski: otrzymaliśmy wyjaśnienia ws. słów Netanjahu. Wygląda na to, że to manipulacja dziennikarsOtrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w „Jerusalem Post” to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej – oświadczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak informowaliśmy, w czwartek izraelski dziennik „The Jerusalem Post” podał na swoich stronach internetowych, że w rozmowie z dziennikarzami premier Izraela Binjamin Netanjahu „bardzo jasno oświadczył, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu”. Wypowiedź na ten temat padła w kontekście pytań o tzw. izraelskie zapisy w ustawie o IPN, które ostatecznie zostały z niej usunięte. Dopytywany o te kwestie izraelski premier powiedział: – Polacy współpracowali z nazistami i nie znam ani jednej osoby, która została pozwana za mówienie takich rzeczy. Według relacji „Times of Israel”, Netanjahu powiedział też, że „ta sprawa [ustawy o IPN – red.] pojawiła się podczas jego spotkania wcześniej w czwartek z polskim premierem Mateuszem Morawieckim”. Sprawę opisywały rożne izraelskie media, które dość zgodnie przytaczały słowa Netanjahu. „Jerusalem Post” umieściło wieczorem cytat, według którego premier Izraela mówił, że nie „Polacy”, ale „naród polski” kolaborował z nazistami.

Jeszcze w czwartek wieczorem izraelski dziennikarz i korespondent Amichai Stein poinformował na Twitterze, że Kancelaria Premiera RP jest „zaskoczona” sprawą wypowiedzi premiera Izraela i bada ją. Podał też, że polski rząd „poważnie rozważa” odwołanie planowanego w Izraelu spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z sytuacją.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oświadczyła z kolei, że partia rządząca na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za holokaust. Zaznaczyła, że jest to związane „z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej”.

Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Andrzej Duda. Zaproponował, że udostępni premierom państw V4 swoją rezydencję w Wiśle, jeśli okaże się, że wypowiedź Netanjahu „brzmiała tak, jak podają media”. Dodał, że „Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń”.

W związku ze sprawą wypowiedziała się też ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, która była świadkiem wypowiedzi Netanjahu. W liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, dyplomatka oświadczyła, że „informacje podane przez „Jerusalem Post” na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe”. Zaznaczyła, że była obecna na konferencji z udziałem premiera. „(…) nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – napisała. Podkreśliła, że w żadnym momencie Netanjahu nie wspomniał o „polskim narodzie” i że podtrzymywał polsko-izraelską deklarację z ubiegłego roku.

W piątek rano szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że strona izraelska złożyła oficjalne wyjaśnienia, które zadowoliły stronę polską.

„Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w „Jerusalem Post” to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej. Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach” – napisał na Twitterze Szczerski. Podziękował też przedstawicielom państwa Izrael „za efektywną współpracę w tej sprawie”.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

Artykuł źródłowy na stronie „The Jerusalem Post” został do piątku rano mocno zedytowany. Nie ma tam żadnego akapitu z kontrowersyjnym cytatem. Obecnie (godz. 8:45) nosi tytuł „Polski prezydent wzywa do odwołania szczytu V4 w Jerozolimie po komentarzu premiera [Izraela] ws. II WŚ”. Niżej napisano: „’Polacy współpracowali z Niemcami’ podczas Holokaustu, powiedział Netanjahu”. Cytat ten powtórzono też dalej.

W artykule, przy relacji z wizyty premiera Izraela w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie napisano, że podczas spotkania z dziennikarzami „Netanjahu powiedział, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów w czasie II wojny światowej i że jest to znany fakt”. Następnie cytuje jego słowa: „Mówię to w tym miejscu, nie ma o to żadnego sporu”. Dodano jednak, że poczynił rozróżnienie między przeszłością i teraźniejszością i stwierdził, że dziś antysemityzm jest gorszy na zachodzie Europy, niż na wschodzie.

Jak informowaliśmy, znana amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell przeprosiła za „niedokładność” ws. opisu powstania w getcie warszawskim i napisała, że „polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czyny”. Wcześniej sprostowania od NBC i MSNBC zażądał Światowy Kongres Żydów, o co starał się prezydencki minister Wojciech Kolarski.

https://kresy.pl/wydarzenia/szczerski-otrzymalismy-wyjasnienia-ws-slow-netanjahu-wyglada-na-to-ze-to-manipulacja-dziennikarska/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments