Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Amerykańska dziennikarka przeprasza za „niedokładność”: polski rząd nie był zaangażowany

Amerykańska dziennikarka przeprasza za „niedokładność”: polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czynyZnana amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell przeprosiła za „niedokładność” ws. opisu powstania w getcie warszawskim i napisała, że „polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czyny”. Wcześniej sprostowania od NBC i MSNBC zażądał Światowy Kongres Żydów.

Andrea Mitchell, znana dziennikarka amerykańskiej telewizji MSNBC i NBC News podczas relacji na żywo z Warszawy mówiła w środę wieczorem, że powstańcy z getta warszawskiego walczyli z „polskim i nazistowskim reżimem”. Sprawa stała się bardzo głośna. Zarówno ją, jak i stację wzywano do sprostowania i przeproszenia za te skandaliczne słowa.

W czwartek wieczorem czasu polskiego, Mitchell zamieściła w tej sprawie wpis na Twitterze.

Źle wyraziłam się wczoraj podczas programu, gdy mówiłam o Powstaniu w Getcie Warszawskim z 1943 roku. Żeby było jasne, polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czyny. Przepraszam za nieszczęśliwą niedokładność” – napisała amerykańska dziennikarka.

Nieco wcześniej głos ws. wypowiedzi Mitchell zabrał Światowy Kongres Żydów, którego prezes Ronald S. Lauder zażądał od MSNBC „wycofania fałszywej charakterystyki Powstania w Getcie Warszawskim”, wedle której żydowscy powstańcy walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

Przeczytaj: Poseł Rzymkowski zawiadamia prokuraturę ws. słów amerykańskiej dziennikarki o „polskim i nazistowskim reżimie”

Światowy Kongres Żydów domaga się, by NBC i MSNBC natychmiastowego wycofania tej fałszywej charakterystyki. Getto Warszawskie było diaboliczną kreacją nazistowskich Niemiec w okupowanej Polsce. (…) Ten incydent służy za bolesne przypomnienie, że wszyscy musimy podwoić nasze wysiłki na polu edukacji o Holokauście” – napisano w oficjalnym oświadczeniu WJC. W podobnym czasie żądanie sprostowania wystosowała do dziennikarki polska ambasada w USA.

Dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” Marcin Makowski, powołując się na swoje źródła poinformował, że oświadczenie WJC „stanowi efekt lobbingu prezydenta” Andrzeja Dudy. Polski prezydent odniósł się do tego na Twitterze, pośrednio potwierdzając te informacje i wskazując na zasługę w tym prezydenckiego ministra, Wojciecha Kolarskiego.

Część komentatorów zwróciło uwagę, że Mitchell opublikowała sprostowanie dopiero po tym, gdy w sprawie wypowiedział się Światowy Kongres Żydów. Przypomnijmy, że dziennikarka ta jest pochodzenia żydowskiego, podobnie jak jej mąż, były szef FED Alan Greenspan.

Należy zaznaczyć, że Mitchell przeprosiła w zasadzie dobę po swojej skandalicznej wypowiedzi, a przez cały czwartek, mimo apeli, nie odniosła się do tego. Co więcej, zwracano jej uwagę, że dziś zamieszczając zdjęcie ze składania wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, wymieniła wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a i premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ale pominęła polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który składał wieńce razem z nimi i był widoczny w centrum zdjęcia.

Amerykańska dziennikarka podeszła do sprostowania bardzo dosłownie, pisząc o braku odpowiedzialności za Holokaust ze strony „polskiego rządu”. Nie wspomniała nic o braku odpowiedzialności Polaków jako całego narodu.

PRZECZYTAJ: Izraelskie media: Netanjahu mówił w Warszawie, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust

https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanska-dziennikarka-przeprasza-za-niedokladnosc-polski-rzad-nie-byl-zaangazowany-w-te-przerazajace-czyny/
Tags: 2ème guerre mondiale, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments