Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Mike Pence: Wschodni sąsiedzi nie powinni lekceważyć możliwości sojuszu wojskowego USA i Polskistoją ramię w ramię z Polską jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego – i zawsze tak będzie – oświadczył w środę w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence.

Rozszerzenie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Rzeczypospolitej stanie się rzeczywistością, i to w najbliższym czasie, powiedział wiceprezydent USA Mike Pence. Jak zaznaczył, za prezydentury Trumpa USA zawsze będą stawiały interes amerykański na pierwszym miejscu, ale „to nie znaczy, że będzie samodzielnie to robiła”. – zawsze będzie stała wraz z narodem polskim – dodał.

Wiceprezydent Mike Pence, który przybył w środę do Warszawy na międzynarodową konferencję bliskowschodnią, ostrzegł Moskwę o niedopuszczalności agresji w Europie Wschodniej. Pence mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, informuje „Głos Ameryki”.

Mike Pence stoi na czele delegacji USA na międzynarodowej konferencji ministrów spraw zagranicznych, która odbywa się w polskiej stolicy. , zorganizowana przy udziale USA i Polski, poświęcona zagadnieniom polityki bliskowschodniej  zgromadziła w Warszawie ministrów spraw zagranicznych i innych wysokich rangą urzędnicy z ponad 60 krajów. Forum zakończy się w czwartek 14 lutego.

Wraz z Pencem do Warszawy przybył Mike i doradca Białego domu Jared .

Przed rozpoczęciem konferencji Mike Pence spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Omówili wzmocnienie współpracy między USA i Polską, w tym sprawy dot. bezpieczeństwa i energetyki. Na wspólnej konferencji prasowej Mike Pence kilka razy dziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie Warszawy w konfrontacji w obliczu możliwej agresji ze strony Rosji.

– Dla Polski nie ma bardziej poważnego zagrożenia, niż możliwość agresji, pochodzącej od wschodniego sąsiada. Pomimo lat negocjacji Rosja nadal okupuje… terytorium Gruzji i Ukrainy… próbuje zniszczyć nasz sojusz za pomocą swoich zasobów ropy naftowej i gazu, nowego arsenału broni jądrowej, próbując interweniować w wybory w Europie i na całym świecie” – powiedział Mike Pence.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone są solidarne z Polską i europejskimi partnerami. – Donald Trump zrobił wiele dla walki z działaniami Moskwy, powiedział wiceprezydent USA. Polakom nie trzeba opowiadać o zagrożeniu rosyjską agresją. I nasi wschodni sąsiedzi nie powinni lekceważyć możliwości sojuszu wojskowego USA i Polski, – podkreślił Pence.

Wiceprezydent podziękował polskim władzom za wsparcie w przeciwdziałaniu budowy rosyjskiego gazociągu „Nord Stream -2”. Przypomniał, że we wrześniu 2018 roku prezydenci Polski i USA poinformowali o uruchomieniu amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w zakresie energetyki.

– Projekt ten został stworzony w celu zagwarantowania, że żaden naród w Europie nie wpadnie w uzależnienie energetyczne od Rosji, – powiedział Mike Pence.

Polski wyrażają zainteresowanie zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w kraju, przypomniał podczas konferencji prasowej z Pencem. Polski prezydent, jest „bardzo zadowolony” z tego, jak przebiega Polski i USA w dziedzinie wojskowej. Mike Pence potwierdził, że rozszerzenie obecności wojskowej na terytorium Rzeczypospolitej nastąpi w najbliższym czasie.

– Obecnie nasze kraje negocjują parametry zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Przekażę prezydentowi Trumpowi i kierownictwu resortu obrony państwa słowa [oświadczenia] o niezachwianym stanowisku w tej sprawie” – dodał Mike Pence.

Teraz w Polsce stacjonuje 4,5 tys. żołnierzy armii USA.

https://kresy24.pl/mike-pence-wschodni-sasiedzi-nie-powinni-lekcewazyc-mozliwosci-sojuszu-wojskowego-usa-i-polski/

Tags: défence, empire du mal, les etats-unis, nato, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments