Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Warszawie odbyła się alternatywna konferencja o Bliskim Wschodzie [+video]W środę w Warszawie odbyła się konferencja „Polska-Bliski Wschód: wczoraj, dziś i jutro” zorganizowana przez posła Roberta Winnickiego. Wzięli w niej udział naukowcy, eksperci i publicyści zajmujący się m.in. tematem Bliskiego Wschodu, w tym redaktor naszego portalu Karol Kaźmierczak. Konferencję przemilczały media głównego nurtu.

Konferencja została zorganizowana w odpowiedzi na organizowaną w tych samych dniach w Warszawie przez rządy USA i Polski antyirańską konferencję ministerialną. Jak podali organizatorzy, pierwotnie miała odbyć się w gmachu polskiego Sejmu, jednak po interwencji marszałka Marka Kuchcińskiego została zakazana. Spodziewając się takiego obrotu sprawy zapewniono salę rezerwową w Centrum Kopernika, gdzie ostatecznie konferencja się odbyła.

Na konferencji „Polska-Bliski Wschód: wczoraj, dziś i jutro” prelekcje wygłosili dr Wojciech Szewko, dr Leszek Sykulski, Karol Kaźmierczak oraz reżyser i polityk Grzegorz Braun. Przez ostatnie pół godziny licznie zgromadzeni słuchacze mieli możliwość zadawania pytań. W konferencji zapowiadano także udział przedstawicieli placówek dyplomatycznych niektórych państw Bliskiego Wschodu.

Otwierając konferencję prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki powiedział, że w polskiej przestrzeni publicznej brakuje debat i pogłębionej refleksji na temat Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem dotyczy to także debat w polskim parlamencie, gdzie pierwotnie miała odbyć się konferencja. Oddając głos dr Szewce zapytał, czy „cierpi na nadmiar zapytań ze strony czynników rządowych”. Odpowiadając naukowiec powiedział, że „rząd nie potrzebuje zewnętrznych ekspertów, ponieważ ma własnych, a efekty ich wybitności obserwujemy na co dzień w polskiej polityce zagranicznej”.

Wykład dr Szewki dotyczył głównych podziałów na Bliskim Wschodzie. Naukowiec w telegraficznym skrócie opowiedział o konfliktach w tym regionie, m.in. o konfliktach izraelsko-palestyńskim, sunnicko-szyickim i konfliktach wynikających z roli islamu w polityce. Kończąc swoją prelekcję dr Szewko powiedział, że jego zdaniem warszawska konferencja ministerialna jest pokłosiem wycofania się USA z Syrii. USA chcą przekonać swoich sojuszników, że politycznie pozostaną na Bliskim Wschodzie – argumentował prelegent. Wykład dr Leszka Sykulskiego dotyczył geopolitycznej rywalizacji mocarstw na Bliskim Wschodzie. „Jeśli nie zrozumiemy tego, że geopolityka nie ma barw partyjnych, będziemy rozgrywani przez tych, którzy to rozumieją” – mówił Sykulski. Nasz redakcyjny kolega Karol Kaźmierczak otrzymał od organizatorów zadanie opowiedzenia o interesach Polski na Bliskim Wschodzie. „Długo zastanawiałem się, co powiedzieć, ponieważ szczerze mówiąc w sensie praktycznym nie ma o czym mówić” – mówił Karol Kaźmierczak nawiązując do konferencji ministerialnej, która jego zdaniem „jest zwieńczeniem likwidacji jakiejkolwiek samodzielnej roli politycznej i dyplomatycznej Polski na Bliskim Wschodzie”. Dziennikarz przedstawił w wykładzie swoją ocenę sytuacji w tym regionie. Grzegorz Braun w swojej prelekcji osadził sytuację na Bliskim Wschodzie na tle rywalizacji mocarstw w XIX i XX wieku.CZTAJ TAKŻE: W Sejmie powstał zespół parlamentarny na rzecz współpracy z Syrią

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/w-warszawie-odbyla-sie-alternatywna-konferencja-o-bliskim-wschodzie-video/
Tags: le proche-orient, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments