Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasada RP i IPN reagują na słowa amerykańskiej dziennikarki o „polskim i nazistowskim reżimie”Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Instytut Pamięci Narodowej zareagowały na skandaliczny wpis dziennikarki stacji MSNBC Andrei Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta USA Mike Pence’a w Warszawie powiedziała, że powstanie w warszawskim getcie było wymierzone w „polski i nazistowski reżim”.

Ambasada ograniczyła się do wpisu na Twitterze, w którym podziękowała Mitchell za relację z Warszawy. „Jednak powstanie w warszawskim getcie w 1943 roku było heroicznym aktem przeciwko niemieckim nazistom, który utworzyli getto i przeprowadzili Holokaust. Podczas II wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez niemiecki reżim nazistowski” – wyjaśniła ambasada w Waszyngtonie we wpisie skierowanym do dziennikarki MSNBC. Nie podano, czy polska placówka wysłała do stacji oficjalne pismo w tej sprawie.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wypowiedzią Mitchell zajęły się również władze IPN. Jego wiceprezes Mateusz Szpytma powiedział agencji, że Instytut domaga się od MSNBC sprostowania słów dziennikarki. „Jeśli stacja odmówi sprostowania, wszystko wskazuje na to, że skierujemy [do sądu] pozew cywilny w ramach nowej ustawy sprzed roku o zmianie w Instytucie Pamięci Narodowej” – powiedział Szpytma. Zdaniem wiceprezesa IPN słowa Mitchell świadczą o „olbrzymiej niewiedzy na temat historii”. Jak mówił, relacja MSNBC została przyjęta w IPN z „wielkim zdziwieniem i rozczarowaniem”.

Jak pisaliśmy, podczas swojej relacji na żywo, która w dużej części odnosiła się do kwestii polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych, Mitchell mówiła o tym, że wiceprezydent Pence wraz z małżonką podczas swojej wizyty w Polsce odwiedzą miejsce pamięci poświęcone powstaniu Żydów w getcie warszawskim z 1943 roku, prawdopodobnie mając na myśli Pomnik Bohaterów Getta. Wyjaśniając widzom, czym było powstanie w getcie, Mitchell powiedziała, że było to „powstanie polskich Żydów w warszawskim getcie w 1943 roku przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Słowa te nie zostały w żaden sposób sprostowane ani przez Mitchell, ani przez dziennikarkę w studio w USA. Jak wskazywał Paweł Burdzy, polski dziennikarz mieszkający w USA, Mitchell nie jest „zwykłą dziennikarką NBC News” , lecz szefową Działu Zagranicznego tej stacji, czołową dziennikarką USA.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ambasada-rp-i-ipn-reaguja-na-slowa-amerykanskiej-dziennikarki-o-polskim-i-nazistowskim-rezimie/
Tags: 2ème guerre mondiale, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments