Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Pompeo na Mazurach: Rosja może otworzyć tutaj drugi frontSekretarz stanu Mike Pompeo odwiedził w środę żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim w woj. warmińsko-mazurskim. Przestrzegał tam przed działaniami Rosji, która według niego może chcieć próbować otworzyć tam drugi, po Ukrainie, front.

Pompeo, któremu towarzyszył szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, powiedział w swoim przemówieniu, że obecna sytuacja w sferze bezpieczeństwa w Europie jest „zupełnie inna” niż 30 lat temu, gdy służył on w amerykańskim wojsku stacjonującym w RFN. – pisze Polska Agencja Prasowa. „W moich czasach generałowie bardzo martwili się o sowiecką inwazję na Niemcy Zachodnie” – mówił Pompeo. „Dzisiaj musimy się martwić o zwiększanie możliwości obronnych NATO znowu na możliwą agresję rosyjską” – dodawał.

Jak twierdził amerykański gość, wydarzenia na wschodzie Ukrainy „otworzyły oczy” Amerykanom na niebezpieczeństwo próby otwarcia przez Rosję drugiego frontu „właśnie tutaj”. W związku z tym, jak mówił, „NATO ma niezbędną rolę w celu obrony wolnych narodów Europy”.

Pompeo zarzucił Rosji, że ma „wielkie plany dominowania Europy i zwiększenia swojej dominacji na arenie światowej”. Podkreślał, że USA i inne kraje zachodnie muszą zrobić „co w ich mocy”, by zatrzymać takie działania jak „inwazja na Ukrainę, aneksja Krymu oraz niesprowokowany niczym atak Rosjan na ukraińskie okręty na Morzu Czarnym”.

Amerykański sekretarz stanu mówił, że wschodnia flanka NATO jest jednym z elementów przeciwdziałania „próbom destabilizacji ze strony Rosji”. Podkreślał wagę „środków odstraszania”, które według niego powinny być „na pierwszym planie myślenia strategicznego”.

Pompeo chwalił Polskę za przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność i mówił, że „tym śladem” powinni podążać wszyscy członkowie NATO.

Przypomnijmy, że Mike Pompeo przybył do Polski we wtorek na dwudniową konferencję ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wczoraj wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, na której m.in. wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pompeo-na-mazurach-rosja-moze-otworzyc-tutaj-drugi-front/
Tags: défence, empire du mal, les etats-unis, nato, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments