Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Swastyki i antysemickie graffiti we Francji. Władze obwiniają „żółte kamizelki”W ostatnich dniach w Paryżu i jego okolicach doszło do kilku aktów uznanych za antysemickie. Według francuskiego rządu winne są… „żółte kamizelki”.

Według CNN służby miejskie na paryskich przedmieściach odkryły w poniedziałek, że sprofanowano miejsce pamięci Ilana Halimiego, Żyda porwanego i zamordowanego w 2006 roku. Jedno z drzew, które zostały posadzone na miejscu znalezienia zwłok Halimiego zostało ścięte, a drugie częściowo pocięto piłą. Zdaniem amerykańskiej stacji był to jeden z przynajmniej czterech głośnych aktów antysemityzmu w Paryżu od niedzieli.

Również w poniedziałek odkryto, że ktoś zamalował swastykami skrzynki pocztowe z wizerunkiem Simone Veil, Żydówki ocalałej z Holokaustu, która była francuską minister spraw wewnętrznych. Na drzwiach jednego z paryskich garaży pojawił się napis w języku angielskim o treści „Macron, żydowska dziwka”.

W niedzielę ktoś na witrynie piekarni na wyspie Ile Saint-Louis na Sekwanie, znajdującej się w granicach Paryża, namalował sprayem słowo „Juden!”, a w dzielnicy 18. na murze namalowano słowa „żydowska świnia”.

Według agencji AFP inne graffiti wymierzone w Macrona znaleziono w poniedziałek na budynku, w którym mieści się redakcja „Le Monde”. Napis nawiązywał do wcześniejszej pracy obecnego prezydenta w banku Rothschildów.

Oburzenie tymi incydentami wyraził m.in. premier Francji Edouard Philippe. Szef rządu wezwał społeczeństwo do „absolutnego odrzucenia” antysemityzmu. Z kolei rzecznik rządu Benjamin Griveaux zasugerował, że graffiti można przypisać członkom skrajnie lewicowych grup, które dołączają do cotygodniowych protestów „żółtych kamizelek”.

„Nie mówimy o protestujących, którzy próbują związać koniec z końcem” – mówił rzecznik. „Ale ci, którzy dokonują aktów przemocy, antysemityzmu lub rasizmu, muszą zostać oskarżeni i surowo ukarani” – dodawał.

Jak pisze agencja AFP, nie ma żadnych dowodów, że opisywane incydenty mają związek z „żółtymi kamizelkami”.

PRZECZYTAJ: W Polsce spada liczba antysemickich incydentów. W Niemczech jest ich 20 razy więcej

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/swastyki-i-antysemickie-graffiti-we-francji-wladze-obwiniaja-zolte-kamizelki/
Tags: antisémitisme, france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments