Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Białoruski polityk wysokiego szczebla negatywnie ocenia działalność polskich szkółW Polsce gości z wizytą przewodniczący Rady Republiki Białoruś i bliski współpracownik jej prezydenta tego państwa Michaił Miasnikowicz.

Miasnikowicz będzie przebywał w Polsce aż trzy dni. 13 lutego ma spotkać się prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Swoją wizytę rozpoczął w poniedziałek od spotkania z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Masnikowicz skomentował swoją wizytę dla Polskiej Agencji Prasowej.

Wywiadzie Miasnikowicz podkreślił, że władze w Mińsku oceniają, że komunikacja z Polską prowadzoną jest na „bardzo niskim” poziomie i chcą poznać zdanie strony polskiej na ten temat. Białoruski polityk mówił przy tym o „wspólnych korzeniach i historii” Polski i Białorusi. „Jesteśmy sąsiadami i musimy ze sobą rozmawiać” – powiedział Miasnikowicz i stwierdził, że oba państwa uważają współpracę za „ważną”.

Przewodniczący Rady Republiki zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestowania na Białorusi mówiąc, że prawodawstwo tego kraju”jest zgodne z międzynarodowymi standardami”. Zadeklarował nawet, że „jesteśmy gotowi przyjmować indywidualne środki w konkretnych przypadkach” bo „Białoruś chce przyciągnąć nowe inwestycje zagraniczne”. Jako perspektywiczne sektory dla inwestorów wskazywał przemysł drzewny, chemiczny, rolno-spożywczy oraz energetykę.

Dziennikarka PAP zapytał Miasnikowicza o kwestię szykanowania działalności organizacji polskiej mniejszości narodowej na Białorusi czy ograniczania liczby przyjęć do pierwszej lasy publicznej szkoły z polskim językiem nauczania w Wołkowysku. Miasnikowicz zaprzeczył informacjom przekazywanym przez Polaków z Białorusi – „Tam nie ma żadnych problemów. Tysiące obywateli Białorusi uczy się języka polskiego”. Gdy dziennikarka zapytała wprost dlaczego białoruskie władze nie powzwoliły przyjąć do polskiej szkoły w Wołkowysku wszystkich chętnych dzieci Miasnikowicz odpowiedział pytaniem – „To rzeczywiście taka ważna kwestia dla Warszawy?” i stwierdził, że powołanie jeszcze jednej pierwszej klasy w tej placówce w tym roku szkolnym było niemożliwe z przyczyn „technicznych”. „Takie rzeczy nie powinny wymagać udziału najwyższego szczebla” – twierdzi białoruski polityk. Miasnikowicz podkreśla, że nie ma żadnych problemów dla polskiej oświaty na Białorusi, ale mimo to ujawnił przyczyny negatywnego nastawiania białoruski władz do polskich szkół – „Praca polskich szkół [na Białorusi] jest finansowana na koszt podatników, a dzieci, które się tam uczą potem często wyjeżdżają do Polski”, choć zastrzegł też  – „Nie chcemy rozpatrywać tego jako celowej polityki imigracyjnej”.

Obiecując wnikliwie zająć się kwestią szkoły w Wołkowysku Miasnikowicz poruszył kwestię mniejszości białoruskiej w Polsce – „Uważamy, że dla Białorusinów, którzy są obywatelami Polski nie ma takich dobrych warunków dla uczenia się swojego języka i kultury jakie są u Polaków – obywateli Białorusi”. Miasnikowicz twierdził przy tym, że choć obecnie w Polsce za Białorusinów uważa się 50 tys. Białorusinów to „dziesięć lat temu” miało ich być 400 tys. Nie wiadomo na jakich danych się oparł bo według spisu powszechnego z 2011 r. w Polsce było 46,7 tys. Białorusinów, a według spisu powszechnego z 2002 r. było ich 48,7 tys.

Zauważając, że Polska wydała obywatelom Białorusi 34 tys. wiz pracowniczych domagał się dla nich „jednakowych zarobków i ochrony socjalnej” jak dla obywateli Polski podkreślając, że Białorusini nie są „ludźmi drugiej kategorii”.

Miasnikowicz wyraził gotowość „ściślejszej współpracy” z Unią Europejską, ale podkreślił, że Białoruś nie chce być jej członkiem i należy już do Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, a jednocześnie prowadzi suwerenną politykę. Zaznaczył też – „Naszym strategicznym partnerem jest Rosja. My cenimy to i umacniamy naszą przyjaźń i współpracę. U nas wspaniałe stosunki z Chinami i szeregiem innych państw” – jednocześnie deklarując, że „nie będziemy targować suwerennością i niepodległością”. Jako cel swojej wizyty wskazał „wzmocnienie zaufania i rozszerzenie współpracy we wszystkich sferach: handlowych, humanitarnych, politycznych”.

Miasnikowicz jest obecnie przewodniczącym izby wyższej białoruskiego parlamentu – Rady Republiki. Jeszcze w roku 1986 została ministrem w ramach rządu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1990 został jej wicepremierem. Funkcję tę sprawował nadal już w niepodległej Białorusi aż do 1994 r. W tymże roku był szefem sztabu wyborczego Wiaczesława Kiebicza – postkomunistycznego premiera państwa w latach 1991-1994. Kiebicz przegrał wybory z Łukaszenką, ale Miasnikowicz nawiązał współpracę z pierwszym prezydentem Białorusi. W latach 1995-2001 pełnił niezwykle ważne w realiach białoruskich stanowisko szefa prezydenckiej administracji. Potem był prezesem Narodowej Akademii Nauk Białorusi. W 2010 r. został powołany przez Łukaszenkę na stanowisko premiera, którym był do 2014 r.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/bialoruski-polityk-wysokiego-szczebla-negatywnie-ocenia-dzialalnosc-polskich-szkol/
Tags: bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments