Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Białoruska noblistka powołuje się na Hitlera: Polacy "zabijali Żydów"Nie pierwszy to już raz, gdy rosyjskojęzyczna noblistka z Białorusi Swietłana Alieksijewicz zdradza swoje wobec Polaków. Przypomnijmy,  jak w 2016 roku na jednym ze spotkań autorskich w USA powoływała się na fałszerza Jana Tomasza Grossa, oskarżając Polaków o współudział w zagładzie Żydów. Rok później wieszczyła też, że jeśli nadarzy się okazja, będą zabijać prawosławnych. Teraz posuwa się jeszcze dalej – na świadka bierze Hitlera.

W sobotę, 9 lutego podczas Międzynarodowych Targów w Mińsku, laureatka literackiego Nobla Swietłana Alieksijewicz spotkała się z białoruskimi czytelnikami. Jej znalazły się na stoisku rosyjskiego wydawnictwa „Wremia”.

Na wstępie spotkania, urodzona na Ukrainie zarzuciła Białorusinom, że nie wypracowali wciąż białoruskiej idei narodowej; „choć nie brakuje tu ludzi o wysokiej kulturze, profesjonalistów, to społeczeństwa zespolonego poczuciem moralnym, odpowiedzialnością — nie ma. (…) Można z nami zrobić wszystko! (…) Czy można mówić o społeczeństwie, jeśli o wszystkim decyduje jeden człowiek? Nie!”, powiedziała noblistka.

Aleksijewicz podzieliła się wspomnieniami z czasów, gdy gromadził materiały do swoich licznych reportaży.

„Po spotkaniach z ludźmi dosłowne zalewałam się łzami i myślałam: dlaczego ten człowiek po takich cierpienia zamienia się w niewolnika i jeszcze może kochać Stalina? Dlaczego nasze cierpienia nie są przekuwane w wolność, poczucie ludzkiej godności — to dla mnie duży problem. Nasz (białoruski) człowiek chce mieć wizę Schengen i jeszcze portret Stalina. Jak to wszystko mieści się w jednym człowieku?

Ale jestem dumna ze swojego narodu. Nawet był zaskoczony: i zabijali Żydów, a tego nie robili, ratowali Żydów – oświadczyła Swietłana Alieksijewicz.

https://kresy24.pl/bialoruska-noblistka-cytuje-hitlera-polacy-zabijali-zydow/

Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments