Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

USA i ONZ krytykują powołanie przez bośniackich Serbów nowej komisji ws. masakry w SrebrenicyAmbasada USA w Sarajewie oraz urząd Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Bośni i Hercegowiny skrytykowały w piątek decyzję rządu Republiki Serbskiej o powołaniu komisji mającej ponownie zbadać zbrodnię w Srebrenicy. – pisze Balkan Insight.

Zdominowany przez Serbów rząd Republiki Serbskiej, części składowej Bośni i Hercegowiny, ogłosił w czwartek, że powołał komisję do „ustalenia prawdy o cierpieniach wszystkich narodów w Srebrenicy i wokół niej w latach 1992-1995”. Według Balkan Insight komisja ma skupić się na zbrodniach przeciwko Serbom a także przeciwko Bośniakom. W związku z tym, że liderzy bośniackich Serbów nie zgadzają się z poglądem, że masakra 7 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców w 1995 roku w Srebrenicy była ludobójstwem, powołanie komisji wywołało obawy o zamiar relatywizowania tej tragedii.

Powołanie komisji jest konsekwencją ubiegłorocznej decyzji parlamentu bośniackich Serbów, który anulował raport obarczający siły serbskie odpowiedzialnością za masakrę z 1995 roku i nakazał powołanie nowej komisji do jej zbadania. Na czele nowej komisji ma stanąć Gideon Greif, profesor historii Żydów i Izraela z uniwersytetu w Teksasie, współpracujący z Yad Vashem. Republika Serbska powołała również inną komisję, która ma badać zbrodnie przeciw Serbom w Sarajewie.

CZYTAJ TAKŻE: Bośniaccy muzułmanie też mordowali w Srebrenicy

W piątek w osobnych oświadczeniach powołanie komisji ws. Srebrenicy skrytykowały ambasada USA w Sarajewie i Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Bośni i Hercegowiny. Ich zdaniem nie pomoże to w „osiągnięciu prawdy i pojednania”. Amerykanie przypomnieli, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Byłej Jugosławii stwierdziły, że masakra w Srebrenicy była ludobójstwem. „Każdy powinien respektować decyzje sądu i odważnie stawiać czoła prawdzie i zaakceptować ją, niezależnie od tego, jak jest bolesna” – napisała ambasada USA.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał w Hadze zawiesił posiedzenie po tym jak podsądny wypił truciznę [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/usa-i-onz-krytykuja-powolanie-przez-bosniackich-serbow-nowej-komisji-ws-masakry-w-srebrenicy/
Tags: bosnie-herzégovine, les etats-unis, politique, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments