Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Amerykański admirał: tarcza antyrakietowa w Rumunii to potężny komunikat względem RosjiSzef Operacji Morskich US Navy, adm. John Richardson wezwał do podjęcia przez siły USA bardziej ofensywnych działań w rejonie Mórz Azowskiego i Południowochińskiego. Oświadczył, że zdolności amerykańskiej bazy systemu Aegis Ashore w Rumunii to dla Rosji „potężny komunikat”.

W minioną środę na spotkaniu organizowanym przez Atlantic Council wystąpił admirał John Richardson, Szef Operacji Morskich Marynarki Wojennej USA. W swoim mocnym wystąpieniu wzywał, by Stany Zjednoczone były bardziej ofensywnie nastawione względem Rosji i Chin. Zaznaczał, że kraje te wykorzystują swoje floty wojenne do coraz bardziej agresywnego zagarniania ziemi, mórz i siły.

Według relacji Business Insider, adm. Richardson był pytany, jak USA powinny odpowiedzieć na rosnące zagrożenia. Ogólnie opowiedział się, według „BI”, za „większą agresją i przerzuceniem piłki na stronę Pekinu i Moskwy”.

Na pytanie byłego wicesekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa, co Stany Zjednoczone mogą zrobić, żeby odepchnąć Rosję, która „przejmuje kolejne kluczowe przejścia wodne” admirał odparł, że „nadszedł czas, by uderzyć jako pierwsi”. Zdaniem Szefa Operacji Morskich US Navy, USA powinny myśleć „nie tylko o odpowiadaniu poprzez odpychanie, ale jak moglibyśmy pchnąć w paru obszarach jako pierwsi”.

– Myślę, że byłoby świetnie, gdybyśmy mogli sprawić, żeby ci ludzie, Rosjanie, niektórzy z tych [naszych] konkurentów musieli odpowiedzieć na nasz pierwszy ruch. Dobrze jest od czasu do czasu grać białymi na szachownicy powiedział admirał. Wyjaśnił, że takimi obszarami „pierwszego uderzenia” mogłoby być Morze Azowskie, które według niego stało się rosyjskim zamkniętym akwenem, a także Morze Południowochińskie.

Jego zdaniem, częstsze szkolenia siłami krajów partnerskich w danym rejonie czy założenie kwatery głównej w pobliskim kraju sojuszniczy, jak Rumunia, mogłoby dać USA lepszą pozycję do odpowiedzi.

Jednym z obszarów, w którym robimy pewne nowe rzeczy, jest ochrona przeciwrakietowa. Więc, mamy [bazę systemu] Aegis Ashore w Rumunii, moim zdaniem ta zdolność jest potężnym komunikatem (oryg.  tremendous statement) [dla Rosji – BI] – powiedział adm. Richardson.

Kwestia instalowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Rumunii i w Polsce była do tej pory konsekwentnie tłumaczona koniecznością skontrowania zagrożenia ze strony Iranu. Moskwa zwracała jednak uwagę, że instalacje te są skierowane przeciwko Rosji i miałyby pomóc w razie konfliktu z Zachodu z nią. Teraz szef Operacji Morskich US Navy najwyraźniej potwierdził, że funkcjonująca już amerykańska baza w Deveselu w Rumunii może być w jakiś sposób użyteczna w razie konfliktu z Rosją. Kolejna tego rodzaju baza powstaje obecnie w polskim Redzikowie pod Słupskiem.

Odnośnie podejścia względem Chin, adm. Richardson wezwał do stabilizacji sytuacji, choć jednocześnie wzywał do „muskularnej” odpowiedzi na wrogie działania ze strony Pekinu.

– Nie przeszkadzajmy sobie nawzajem (…). Po prostu bądźmy uprzedzeni, żeby było prościej – mówił admirał, wzywając o zmianę zachowania na morzu. Podkreślił przy tym, że kiedy wreszcie USA i Chiny uzgodnią między sobą zasady, to po stronie amerykańskiej leży obowiązek, by z całą mocą je egzekwować.

https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanski-admiral-tarcza-antyrakietowa-w-rumunii-to-potezny-komunikat-wzgledem-rosji/
Tags: défence, empire du mal, les etats-unis, roumanie et moldavie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments