Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

9 lutego 1945 roku sotnia UPA dokonała zbrodni na polskich mieszkańcach miejscowości Stadnica



9 lutego 1945 roku sotnia UPA dowodzona przez Stepana Samecia dokonała zbrodni na polskich mieszkańcach miejscowości Stadnica na Podolu. Uprowadzono, a następnie zamordowano 20 osób.

Wyobrażenie o tej zbrodni daje fakt, że zaskoczeni okrucieństwem działania upowców byli nawet NKWD-dziści, którzy kilka dni później weszli do tej miejscowości. Oni sami opowiadali o tym jak wyciągali ze studni ciała zamordowanych.

Pewna sprawiedliwość dokonała się poprzez fakt, że NKWD szybko dopadło Samecia, którego następnie rozstrzelało.
Pomordowanych pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Hleszczawie.

Świadkiem wydarzenia był Władysław Biliński. „Tej nocy wiele polskich rodzin spało u swych przyjaciół sąsiadów na strychach w większości za ich wiedzą, ale też zdarzało się, że i bez ich wiedzy. Nasza rodzina spała na strychu u sąsiada Ukraińca Wasyla Ptaszyńskiego.

[...] Tej nocy banderowcy przyszli również i tu. Zatrzymali się w sieni i wypytywali Wasyla, czy nie wie, gdzie są kryjówki Polaków-sąsiadów, a kiedy on powiedział, że nie wie, wtedy banderowiec powiedział mu: »Wasylu u tebe spiut proklatyje Lachy!« On im na to: »Ja bohater! Ja walczyłem razem z Michałem Bilińskim z bolszewikami i nie wahałbym się go ukryć przed wami, to mój przyjaciel. Ale on dziś nie wierzy mi i boi się mnie tak samo jak was, młodych Ukraińców. Jeśli mi nie wierzycie, to szukajcie«. Na jego zdecydowaną odpowiedź banderowcy poszli dalej”. Świadek ocenia, że wobec znikomej liczebności Polaków w tym rejonie, nie było szans na
walkę z UPA. „Jedynym środkiem dającym pewność przeżycia były kryjówki nocne i dzienne, stałe zmiany miejsc pobytu w rejonie i poza rejonem wsi. Pomagali nam przeżyć nasi sąsiedzi Rusini-Ukraińcy, często nas ostrzegając lub udzielając schronienia przed banderowcami”.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=156904161966610&set=gm.2162794410502321&type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments