Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

9 lutego 1945 roku sotnia UPA dokonała zbrodni na polskich mieszkańcach miejscowości Stadnica9 lutego 1945 roku sotnia UPA dowodzona przez Stepana Samecia dokonała zbrodni na polskich mieszkańcach miejscowości Stadnica na Podolu. Uprowadzono, a następnie zamordowano 20 osób.

Wyobrażenie o tej zbrodni daje fakt, że zaskoczeni okrucieństwem działania upowców byli nawet NKWD-dziści, którzy kilka dni później weszli do tej miejscowości. Oni sami opowiadali o tym jak wyciągali ze studni ciała zamordowanych.

Pewna sprawiedliwość dokonała się poprzez fakt, że NKWD szybko dopadło Samecia, którego następnie rozstrzelało.
Pomordowanych pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Hleszczawie.

Świadkiem wydarzenia był Władysław Biliński. „Tej nocy wiele polskich rodzin spało u swych przyjaciół sąsiadów na strychach w większości za ich wiedzą, ale też zdarzało się, że i bez ich wiedzy. Nasza rodzina spała na strychu u sąsiada Ukraińca Wasyla Ptaszyńskiego.

[...] Tej nocy banderowcy przyszli również i tu. Zatrzymali się w sieni i wypytywali Wasyla, czy nie wie, gdzie są kryjówki Polaków-sąsiadów, a kiedy on powiedział, że nie wie, wtedy banderowiec powiedział mu: »Wasylu u tebe spiut proklatyje Lachy!« On im na to: »Ja bohater! Ja walczyłem razem z Michałem Bilińskim z bolszewikami i nie wahałbym się go ukryć przed wami, to mój przyjaciel. Ale on dziś nie wierzy mi i boi się mnie tak samo jak was, młodych Ukraińców. Jeśli mi nie wierzycie, to szukajcie«. Na jego zdecydowaną odpowiedź banderowcy poszli dalej”. Świadek ocenia, że wobec znikomej liczebności Polaków w tym rejonie, nie było szans na
walkę z UPA. „Jedynym środkiem dającym pewność przeżycia były kryjówki nocne i dzienne, stałe zmiany miejsc pobytu w rejonie i poza rejonem wsi. Pomagali nam przeżyć nasi sąsiedzi Rusini-Ukraińcy, często nas ostrzegając lub udzielając schronienia przed banderowcami”.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=156904161966610&set=gm.2162794410502321&type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments