Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zeman krytykuje czeskie MSZ za brak krytycznej oceny kultu OUN-UPA na UkrainieZdaniem prezydenta Czech Milosza Zemana, szef czeskiej dyplomacji nie docenia fenomenu kultu OUN-UPA na Ukrainie i skrytykował go za niewystarczające poruszenie tej kwestii w rozmowach ze stroną ukraińską.

W czwartek w cotygodniowym spotkaniu-wywiadzie „Tydzień z prezydentem” na antenie czeskiej stacji TV Barrandov, Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział, że ponownie zwrócił się do szefa czeskiej dyplomacji Tomasa Petříczka ws. gloryfikowania banderyzmu na Ukrainie. Zdaniem Zemana, Petricek podczas swojej wizyty na Ukrainie nie dość krytycznie ocenił tę sprawę.

– Ponownie zwróciłem się do niego, że niewystarczająco poruszył sprawę banderowców – powiedział Zeman. – Uważam, że nie docenia tego fenomenu.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku prezydent Czech wezwał czeski rząd do zaprotestowania przeciw przyznaniu praw kombatanckich bojownikom OUN-UPA przez ukraiński parlament i skrytykował czeski MSZ i jego szefa za „chowanie głowy w piasek” w tej sprawie. Rzecznik Zemana napisał wówczas na Twitterze, że „banderowcy masowo mordowali Polaków, Żydów i wołyńskich Czechów”, a „czeskie ministerstwo spraw zagranicznych wobec gloryfikacji banderowców na Ukrainie tchórzliwie milczy”. MSZ Czech uznało to wtedy za wewnętrzną sprawę Ukrainy. Petříczek zapowiedział wówczas, że będzie o tym rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, gdy odwiedzi Ukrainę na początku 2019 roku. Teraz Zeman krytycznie ocenia rozmowy szefa czeskiej dyplomacji na Ukrainie.

Czeski prezydent pod koniec stycznia poruszył ten temat na spotkaniu z wysokimi rangą urzędnikami państwowymi. Według relacji Jaroslav Kubery, przewodniczącego Senatu Czech, Zeman powiedział wtedy, że sprawa gloryfikowania banderowców naprawdę go niepokoi.

Pracę Petříczka krytykują też przedstawiciele Komunistycznej Partii Czech i Moraw, której lider Vojtech Filip powiedział, że w ocenie ministra zgadza się z Zemanem. Zaznaczył, że podejście szefa MSZ do kwestii przyznawania praw kombatanckich na Ukrainie członkom OUN-UPA jest „nie dość krytyczne”. Wcześniej Petříczek oświadczał, że każdy kraj musi sam uporać się z bolesnymi momentami w swojej historii, a ocena i badanie historii do sprawa historyków, a nie dyplomatów.

Przeczytaj także: Czechy domagają się wyjaśnień od Ukrainy w sprawie gloryfikacji UPA

https://kresy.pl/wydarzenia/zeman-krytykuje-czeskie-msz-za-brak-krytycznej-oceny-kultu-oun-upa-na-ukrainie/
Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, racisme et nazisme, thèque, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments