Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

USA skierowały na Łotwę więcej żołnierzy i helikopterów Black HawkTrzynaście amerykańskich śmigłowców wojskowych UH-60 i HH-60 Black Hawk przybyło na Łotwę – podało w piątek łotewskie ministerstwo obrony. Helikoptery mają wzmocnić amerykańską misję Atlantic Resolve.

Wraz z maszynami na Łotwę skierowano 150 żołnierzy z 3. batalionu 1. Brygady Lotnictwa Wojskowego (1st Combat Aviation Brigade) amerykańskiej armii stacjonującego w Niemczech. Są to załogi i obsługa naziemna śmigłowców. Jak podano, mają oni stacjonować na Łotwie w ramach Atlantic Resolve na zasadzie rotacyjnej.

Miejscem stacjonowania Amerykanów będzie baza łotewskich sił zbrojnych w Lielvārde. Obecny amerykański kontyngent ma przebywać na Łotwie przez dziewięć miesięcy.

W czasie pobytu na Łotwie amerykańscy żołnierze będą przeprowadzać ćwiczenia wraz z łotewską armią oraz żołnierzami NATO-wskiej grupy batalionowej stacjonującej na Łotwie.

W lipcu ubiegłego roku podawano, że w ramach poprzedniej rotacji na Łotwę trafiło 70 amerykańskich żołnierzy z 3. batalionu 4. Brygady Lotnictwa Wojskowego i 5 Black Hawków UH-60.

Operacja Atlantic Resolve jest przedstawiana jako demonstracja zaangażowania USA w zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Przypomnijmy, że decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w lipcu 2016 roku na szczycie w Warszawie. W Polsce i w krajach bałtyckich powstały 4 tzw. grupy batalionowe, każda z nich ma tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym są USA, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, zaś w Estonii – Wielka Brytania.  Na Łotwie grupa batalionowa licząca ponad 1000 żołnierzy stacjonuje w bazie w Ādaži. . Oprócz Kanadyjczyków i Hiszpanów znajdą się w niej wojskowi z Albanii, Włoch, Słowenii i Polski.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/lotwa/usa-skierowaly-na-lotwe-wiecej-zolnierzy-i-helikopterow-black-hawk/
Tags: défence, les etats-unis, lettonie, nato
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments