Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sprawiedliwy wśród Żydów świata. Warszawski historyk zwraca dyplom Izraelowi

Sprawiedliwy wśród Żydów świata. Warszawski historyk zwraca dyplom Izraelowi. „Dość antypolskiej nagonki”Janusz Simcha Sujecki jest znanym varsavianistą żydowskiego pochodzenia. 20 lat temu otrzymał wyróżnienie od ambasady Izraela. Teraz, z powodu antypolskiej nagonki, postanowił go zwrócić i napisał ostry list otwarty.

W 1998 roku otrzymał od ówczesnego ambasadora Izraela dyplom „za zasługi dla ochrony zabytków kultury żydowskiej w Polsce”. W liście otwartym historyk poinformował, że zamierza zwrócić je ambasador Annie Azari.

W liście historyk pisze, że liczył na to, iż Izrael „opamięta się i przerwie antypolską nagonkę”. Jego zdaniem stało się coś wręcz przeciwnego.

„W sytuacji, gdy w Izraelu trwa polakożercza histeria i Polakom przypisuje się współodpowiedzialność za Holokaust, izraelska dziennikarka – Lahav Harkov – 14 razy wpisuje na Twitterze frazę „polish death camps”, a w sieci na masową skalę rozsyłana jest grafika szkalująca Polskę, ambasada Izraela wydaje oświadczenie, w którym odnotowuje „falę ataków o podłożu antysemickim”, jaka rzekomo zaistniała w polskich mediach” – pisze Janusz Simcha Sujecki.

Historyk udzielił też wywiadu „Super Expressowi”, w którym powiedział m.in.:

„W oskarżaniu Polski o udział w Holokauście, nagonce na Polaków uczestniczy cała klasa polityczna Izraela, wszystkie media. A antypolskie są dziś nastroje niemal całego izraelskiego społeczeństwa, które bardzo chętnie to podchwytuje. Zakłamuje się prawdę, mówi o jakichś mitycznych nazistach, a nie Niemcach. Wreszcie – powiela bzdury o bezspornym udziale Polaków w Holokauście. Tymczasem prawda jest jednoznaczna – to oba narody – polski i żydowski, były ofiarami niewyobrażalnych niemieckich zbrodni. I to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust i zbrodnie II wojny światowej. Skandalem jest, że państwo Izrael nie potrafi tego dostrzec. Działania władz Izraela są haniebne. A ja, nie mając innych możliwości, mogę zaprotestować jedynie symbolicznie. I takim właśnie symbolicznym aktem jest zwrócenie dyplomu, który przypomina mi o tym, że to nagroda od państwa, które chce rzucić Polskę już nie tylko na kolana, ale na twarz. Nie chciałem mieć tego dłużej w domu” – powiedział Sujecki.

Janusz Simcha Sujecki jest autorem tekstów m.in. w takich tytułach jak „Gazeta Polska Codziennie” oraz niezależna.pl.

Czytaj też: Sommer: Suwerenność się zbliża?

https://wolnosc24.pl/2018/02/05/sprawiedliwy-wsrod-zydow-swiata-warszawski-historyk-zwraca-dyplom-izraelowi-dosc-antypolskiej-nagonki/?fbclid=IwAR3LC3U6V7mZhMIVZ4T_4hEBBCWAsX_7-HbbJMuPHjuDGIsqMD4exY863dk
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments