Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litewski wywiad: Rosja szpieguje na Litwie za pomocą dronówPułkownik Remigijus Baltrenas, szef litewskiego wywiadu wojskowego powiedział we wtorek w parlamencie Litwy, że Rosja używa dronów do szpiegowania krytycznej infrastruktury na Litwie. Powołał się przy tym na dwa przypadki przechwycenia takich dronów w ubiegłych latach. – podał The Baltic Times.

Baltrenas, który jest szefem drugiego departamentu śledczego w litewskim ministerstwie obrony, pełniącego funkcję wywiadu wojskowego, brał udział w prezentacji rocznego raportu o zagrożeniach dla bezpieczeństwa narodowego. W trakcie prezentacji pokazano zdjęcie drona znalezionego w 2016 roku na terytorium Litwy. Według niego rosyjski dron przyleciał z Białorusi. Powoływano się również na przykład innego drona, znalezionego dwa lata temu „przy granicy z Polską”.

„W rzeczy samej jest to nowa tendencja” – mówił płk Baltrenas. „To nie są bezpilotowce różnych typów, które są używane w strefach objętych konfliktami. To jest rosyjska działalność wywiadowcza przeprowadzana w czasach pokoju w suwerennym państwie, na terytorium kraju NATO.” – dodawał.

Litewski wojskowy odmówił ujawnienia, jaki był model drona, którego zdjęcie prezentowano i czy został on zestrzelony. Według płk Baltrenasa „badania techniczne” obiektu wciąż są w toku.

Zdaniem autorów litewskiego raportu znaleziony dron był rosyjski, ponieważ „taki sam typ obiektów latających przeprowadzał loty wywiadowcze nad terytorium Syrii, Libii i wschodniej Ukrainy, gdzie Rosja wspierała dziejące się działania zbrojne”. Części drona były wyprodukowane w kilku krajach, lecz jego oprogramowanie miało być rosyjskie i „odpowiadało analogicznym znanym bezpilotowcom używanym przez rosyjski wywiad i służby specjalne”.

Z prezentacji wynikało, że litewski wywiad jest przekonany, iż rosyjska działalność wywiadowcza przeciwko litewskiej infrastrukturze krytycznej będzie się nasilać a postęp technologiczny będzie powodował, że wykrywanie takiej działalności będzie coraz trudniejsze. W raporcie stwierdzono również, że Rosja wykorzystuje misje OBWE mające na celu zwiększenie transparentności wojskowej w celu gromadzenia informacji wywiadowczych na temat krytycznej infrastruktury Litwy.

Przypomnijmy, że 29. sierpnia 2017 roku w pobliżu Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim rozbił się „dość sporych rozmiarów” dron. Został on zabezpieczony przez pograniczników i poddany badaniom przez ekspertów wojskowych i cywilnych służb specjalnych. Nieoficjalnie wiadomo, że był to nie zwykły dron, ale niewielki samolot bezzałogowy, mający na poszyciu oznaczenia w języku rosyjskim świadczące o tym, że należał do rosyjskiej straży granicznej. Obiekt został wykryły przez polskie systemy wywiadu elektronicznego. Podjęto decyzję, żeby albo przejąć nad nim kontrolę, albo go zniszczyć. Metodą elektroniczną zakłócono sygnał naprowadzania bezzałogowca, w efekcie czego maszyna spadła i rozbiła się na prywatnej posesji. RMF FM podawało, że jeden z głównych wątków postępowania prokuratury i służb w tej sprawie dotyczy możliwości, że mógł to być rosyjski bezzałogowy samolot szpiegowski. Latem ub. roku śledztwo zawieszono w oczekiwaniu na odpowiedź strony rosyjskiej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litewski-wywiad-rosja-szpieguje-na-litwie-za-pomoca-dronow/
Tags: défence, empire du mal, lituanie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments