Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Uroczystość w miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki [+foto]Przypadającą 4 lutego 273 rocznicę urodzin naczelnika pierwszego polskiego powstania narodowego uczczono tam gdzie się urodził – w Mereczowszczyźnie na obecnym terytorium Białorusi.

Uroczystości odbyły się na terenie poświęconego Kościuszce muzeum, które znajduje się na terenie jego dawnego rodzinnego dworku. Obok muzeum ustawiono w zeszłym roku pomnik Kościuszki za pieniądze pochodzące ze zbiórki wśród zwolenników białoruskiej opozycji. Pomnik opatrzony jest tablicą z napisem: „Tadeusz Kościuszko. 1746-1817. Wybitnemu synowi Białorusi od wdzięcznych rodaków”. Na poniedziałkowej uroczystości obok przedstawicieli lokalnych władz i białoruskich aktywistów opozycyjnych pojawił się także ambasador Polski w Mińsku Artur Michalski, charge d’affaires USA i przedstawiciel ambasady Ukrainy.

Co charakterystyczne delegacja władz rejonu iwacewickiego, w którym znajduje się Mereczowszczyzna występowała pod zielono-czerwoną flagą Republiki Białoruś, natomiast zwolennicy opozycji pojawili się z flagami biało-czerwono-białymi. O tych ostatnich nadawany z Warszawy i opłacany z pieniędzy polskich podatników program Biełsat napisał jako o „białoruskich patriotach”, którzy „przyjeżdżają do miejsca narodzin swojego bohatera narodowego”.

Ambasador składając wieniec pod pomnikiem naczelnika pierwszego polskiego powstania narodowego nazwał go „wielkim synem Rzeczpospolitej, który kochał swą ojczyznę i walczył o jej wolność”. Jak mówił – „Mamy prawo być dumni z Tadeusza Kościuszki, syna tej ziemi, i my Polacy i Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Amerykanie i wszyscy ci, którym bliska jest zarówno sprawa wolności naszych narodów jak i niepodległości naszych państw oraz po prostu wolność każdego człowieka”

W ramach obchodów otwarta została także poświęcona Kościuszce wystawa „Syn swojej ojczyzny”, zorganizowana przez konsulat generalny RP w Brześciu, Stowarzyszenie Społeczne „Źródła Twórczości” z Brześcia oraz „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki”, jak informuje portal Związku Polaków na Białorusi.

https://kresy.pl/wydarzenia/kresy/uroczystosc-w-miejscu-urodzin-tadeusza-kosciuszki-foto/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments