Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef MSZ potwierdza: konsul w Norwegii pozostanie

"Polska nie zmieniła stanowiska ws. konsula w Norwegii i pozostanie on na stanowisko do końca kadencji"


Sławomir Kowalski (po prawej) odbiera z rąk Jana Dziedziczaka (sekretarza stanu MSZ) nagrodę "Konsul Roku 2016"

Poinformował o tym w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Władze w Oslo tymczasem chcą, by Sławomir Kowalski opuścił Norwegię do 6 lutego.

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że Warszawa jest w kontakcie z norweskimi władzami. - Zobaczymy czy jest tutaj pole do rozmów. Na razie naszej decyzji nie zmieniamy odnośnie terminu odwołania - dodał szef MSZ.

Przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie w ostatnim czasie bronili polskiego konsula w Norwegii. Mówili, że bardzo dobrze wypełnia on swoje obowiązki. Rząd w Oslo z kolei argumentował, że powodem odwołania jest zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom. Norweskie media pisały, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii, że Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet - urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci. Norweski resort dyplomacji odmówił potwierdzenia, że ta sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/404873,Szef-MSZ-potwierdza-konsul-w-Norwegii-pozostanie
Tags: politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments