Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Białoruś: Najstarsza partia opozycyjna zostanie pozbawiona części siedzibyWładze zdecydowały o tym, że zarząd komunalny może rozwiązać umowę na wynajem części lokalu użytkowanego przez Białoruski Front Narodowy.

Sąd ekonomiczny Mińska zdecydował, że państwowe przedsiębiorstwo komunalne może rozwiązać umowę o najmie lokalu przez Białoruski Front Narodowy Odrodzenie (BNF). To najstarsza opozycyjna organizacja polityczna na Białorusi, założona jeszcze w czasach Związku Radzieckiego w 1988 r. jako ruch społeczny. Decyzja sądu dotyczy jednak tylko części lokalu stanowiącego główną siedzibę partii BNF.

Jak informuje w poniedziałek niezależny portal Biełorusskij Partizan, sąd ekonomiczny oddalił wcześniej inne pozwy zarządu własności komunalnej przeciwko posiadającym osobowość prawną poszczególnym strukturom BNF – partii, stanowiącej odrębny od stowarzyszenia podmiot, jej mińskiego oddziału miejskiego i oddziału obwodowego, które są najemcami części lokalu. Portal podkreśla, że poszczególne struktury partyjne uregulowały poprzednie długi wobec zarządcy. W praktyce działacze BNF utracą dostęp do największej, konferencyjnej sali, która pozwalała im na przeprowadzanie większych zebrań, konferencji, ale też koncertów i wystaw. Właśnie w takiej roli lokal BNF pełnił istotną rolę w życiu całej białoruskiej opozycji w Mińsku.

Działacze BNF zapowiedzieli już złożenie odwołania od decyzji sądu ekonomicznego Mińska pozwalającej na odebranie partii sali konferencyjnej.

Czytaj także: Białoruski Front Narodowy nie chce Majdanu w Mińsku

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/bialorus-najstarsza-partia-opozycyjna-zostanie-pozbawiona-czesci-siedziby/
Tags: bélarus, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments