Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lublin i Wilno podpisały umowę o współpracy

Lublin będzie współpracować z Wilnem w dziedzinach oświaty, nauki, kultury i przedsiębiorczości


Podpisanie umowy o współpracy Lublina z Wilnem

List intencyjny podpisali w stolicy Litwy prezydent Lublina i mer Wilna. Jak powiedział Polskiemu Radiu prezydent Lublina Krzysztof Żuk, nawiązanie współpracy między oboma miastami ma symboliczny charakter, gdyż w tym roku obchodzimy 450-lecie zawarcia polsko-litewskiej Unii Lubelskiej. - To połączenie Lublina i Wilna w wymiarze kulturalnym czy w wymiarze debaty naukowej zamienić się powinno w konkretne projekty - zaznaczył prezydent Lublina i dodał, że jest to pierwszy krok do zawarcia umowy partnerskiej między oboma miastami.

Współpraca Lublina i Wilna w tym roku ma dotyczyć przede wszystkim kultury. W maju w Lublinie odbędzie się wielka konferencja poświęcona Unii Lubelskiej. Litewska stolica włączy się też między innymi w lubelską Noc Kultury w czerwcu czy lipcowy Festiwal Pieśni i Tańca Dwóch Narodów, gdzie spotkają się zespoły folklorystyczne z Polski i Litwy.

- Wilno jest dla nas bardzo ważnym miastem, dlatego że staramy się specjalizować aktywność Lublina w Europie Środkowo-Wschodniej. Takiego wspólnego dziedzictwa lubelsko-wileńskiego nie będziemy jednak mieć nigdzie - powiedział Krzysztof Żuk. Dodał, że Lublin też chce być obecny w życiu Litwy.

Mer Wilna Remigijus Szimaszius podkreślił, że zacieśnienie współpracy z Lublinem jest logiczne z punktu widzenia litewskiej stolicy, bo jest to miasto znane i ważne dla Litwinów. - Z punktu widzenia historii ważne jest, aby zrozumieć, że dzięki Unii Lubelskiej Litwa nie utraciła swojej niezależności, ale zyskała partnera w walce przeciw wspólnym wrogom - zaznaczył Szimaszius.

Wilno w Lublinie ma być też obecne podczas Jarmarku Jagiellońskiego oraz Europejskiego Festiwalu Smaku, który odbędzie się na początku września. Jego tegoroczna edycja zostanie poświęcona przede wszystkim Litwie.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/404780,Lublin-i-Wilno-podpisaly-umowe-o-wspolpracy
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments