Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dwa lata batalionu NATO na terytorium Litwy

Litwa obchodziła drugą rocznicę utworzenia wielonarodowego batalionu NATO, który stacjonuje na terenie tego kraju


Minister Obrony Republiki Federalnej Niemiec Ursula von der Leyen i litewska prezydent Dalia Grybauskaite uczestniczą w konferencji prasowej podczas uroczystości z okazji 2 rocznicy powstania Ofensywnej Grupy Bojowej NATO na Litwie

W jednostce wojskowej w Rukli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite spotkała się z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen.

Wielonarodowym batalionem NATO, który od dwóch lat stacjonuje w niewielkiej miejscowości Rukle, dowodzą Niemcy. Prezydent Dalia Grybauskaite wyraziła wdzięczność, że dzięki nim oraz pozostałym sojusznikom udało się zachować bezpieczeństwo w regionie. Dodała, że "rola Niemiec w kontekście bezpieczeństwa w Europie jest nie do przecenienia" i zaznaczyła, że współpraca w zakresie wojskowości jest już stałym elementem europejskiej architektury bezpieczeństwa.

Litewski minister obrony Raimundas Karoblis przypomniał, że "batalion NATO jest jednym z najważniejszych czynników odstraszających w regionie". Jak powiedział - wizyta szefowej niemieckiego resortu obrony jest "wspaniałym prezentem dla Litwy, która w tym roku obchodzi 15. rocznicę członkostwa w NATO". Ursula von der Leyen zapewniła, że Niemcy będą kontynuować swoje sojusznicze zobowiązania oraz przyczyniać do rozwoju infrastruktury wojskowej w Rukle. Jak zaznaczyła, w ciągu kolejnych dwóch lat zostanie tam zainwestowanych 110 mln euro. Podczas dzisiejszej uroczystości w Rukli odbyła się też ceremonia zmiany dowódcy batalionu.Decyzja o wzmocnieniu flanki wschodniej NATO została podjęta podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku. Postanowiono wtedy, że na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zostaną rozmieszczone cztery grupy batalionowe. Mają stanowić odpowiedź na agresywne działania Rosji na Ukrainie oraz na demonstrację jej siły militarnej w regionie.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/404861,Dwa-lata-batalionu-NATO-na-terytorium-Litwy
Tags: #bgltu, #efp, #lithuania, #nato, #wearenato, allemagne, défence, lituanie, nato
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments