Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szijjártó: unijna polityka względem Chin jest obłudna, współpraca z Pekinem leży w interesie UEZdaniem Pétera Szijjártó, szefa MSZ Węgier, unijna polityka względem Chin jest obłudna, a współpraca UE z Pekinem, w tym przy projektach dotyczących rozwoju infrastruktury w Europie Środkowej, leży w interesie całej Europy.

W piątek szef MSZ Węgier Péter Szijjártó przy okazji nieformalnego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej w Bukareszcie, poświęconego m.in. relacjom UE-Chiny, skrytykował unijną politykę względem Pekinu.

Zdaniem Szijjártó oczywistym jest, że wkrótce Chiny staną się największą gospodarką świata, a zatem sukces współpracy UE z Chinami będzie istotny konkurencyjności Europy. – Stary dogmat, według którego kapitał płynie tylko z zachodu na wschód, w poszukiwaniu taniej siły roboczej, upadł – powiedział węgierski minister. Zaznaczył, że dziś firmy ze Wschodu i z Zachodu w równym stopniu dyktują tempo zmian globalnej gospodarki, a w wielu branżach technologie konieczne dla przyszłej konkurencyjności są opracowywane i w pierwszej kolejności wdrażana na Wschodzie.

– W rezultacie, współpraca z Chińczykami jest szczególnie ważna, bo jeśli UE nie może współpracować z Chinami, to wówczas najnowsza technologia w wielu branżach będzie dla nas niedostępna, a to spowodowałoby spadek konkurencyjności Europy – uważa Szijjártó.

Szef MSZ Węgier powiedział, że unijna polityka względem Chin w obecnych warunkach, gdy w ciągu roku obroty handlowe rosną o ponad 30 proc., osiągając blisko 600 mld euro w ubiegłym roku, a krytykami Chin są głównie kraje mające z nimi największe obroty handlowe, jak Niemcy, Francja, Włochy czy Wielka Brytania, jest obłudna. Dodał, że Europa Środkowa chce mieć swój udział w zyskach z tej kooperacji, która będzie służyć nie tylko interesom regionu, ale też całej Europy.

Przeczytaj: Węgry rozpoczną wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne, aby stać się bramą do Europy dla Chin

– Współpraca między Chinami a Europą Środkową dotyczy zasadniczo projektów rozwoju infrastruktury, które nie są pokrywane ze środków unijnych – powiedział szef MSZ Węgier. Zaznaczył, że wykorzystywanie chińskiego wsparcia dla rozwoju infrastruktury na osi północ-południe leży w interesie ogólnoeuropejskim. Dodał, że będzie to sprzyjać rozwojowi Bałkanów Zachodnich, które będą dzięki temu lepiej przygotowane do członkostwa w Unii Europejskiej. Skrytykował też Brukselę za opóźnianie akcesji tamtejszych krajów, Serbii i Czarnogóry, do UE.

W ubiegłym roku Węgry jako jedyne spośród państw UE odmówiły podpisania unijnego raportu krytykującego chiński projekt Pasa i Szlaku.

Czytaj także: Chiny otwierają nowe połączenie kolejowe z Węgrami [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, według źródła Wall Street Journal Orban odmówił amerykańskiemu ambasadorowi zmiany prowadzonej polityki zagranicznej zapewniając jednocześnie, że Węgry chcą w dalszym ciągu wnosić swój wkład do NATO. Orban miał „stanowczo” sprzeciwić się naciskom USA w sprawie „ograniczania wpływów” Rosji i Chin w Europie. Według WSJ premier Węgier powiedział amerykańskiemu dyplomacie, że w tej kwestii jego kraj chce być „neutralny jak Austria”.

https://kresy.pl/wydarzenia/szijjarto-unijna-polityka-wzgledem-chin-jest-obludna-wspolpraca-z-pekinem-lezy-w-interesie-ue/
Tags: hongrie, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments