Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Francja wprowadza administracyjny zakaz manifestowaniaNiższa izba francuskiego parlamentu przyjęła w środę przepis pozwalający przedstawicielom rządu w terenie na wydawanie zakazu uczestnictwa w demonstracjach osobom „szczególne zagrażającym porządkowi publicznemu”. – podała Polska Agencja Prasowa.

Projekt ustawy nazywanej „ustawą przeciw zadymiarzom” został zaproponowany przez partię Republikanie, lecz przejął go rząd i głosami prezydenckiej partii LREM.

W myśl przyjętych przepisów prefekci, czyli odpowiednicy polskich wojewodów będą mogli wydawać osobom uznanym za „zagrożenie dla porządku publicznego” zakaz uczestnictwa w danej manifestacji. Możliwe jest także wydanie zakazu udziału we wszystkich zgromadzeniach na terenie Francji maksymalnie przez miesiąc. Nie zastosowanie się do zakazu może zakończyć się półrocznym ograniczeniem wolności i grzywną w wysokości 7,5 tys. euro. Dzięki dodanym poprawkom prefekci będą mogli karać zakazami tylko takie osoby, które dopuściły się „poważnego” naruszenia nietykalności cielesnej, aktu przemocy lub wyrządziły znaczną szkodę materialną podczas wcześniejszych demonstracji. W myśl innej poprawki osoba, wobec której zastosowano zakaz, będzie mogła odwołać się od niego do sądu administracyjnego.

We wtorek Zgromadzenie Narodowe przyjęło inny przepis, przewidujący rok pozbawienia wolności i grzywnę 15 tys. euro za „umyślne zasłanianie całej twarzy lub jej części bez przyczyny”.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/francja-wprowadza-administracyjny-zakaz-manifestowania/
Tags: france, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments