Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Ukrainie chcą odbudować pomnik z czasów Rzeczypospolitej Obojga NarodówWładze rejonu sokalskiego na Ukrainie, położonego tuż przy granicy z Polską, chcą odbudować pomnik poświęcony poległym w bitwie pod Sokalem. – podał portal Sokal FM. W tym rozegranym w 1519 roku starciu Tatarzy pokonali wojska polsko-litewskie pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego.

W związku ze zbliżaniem się 500-lecia bitwy władze rejonu sokalskiego odbyły we wtorek naradę na temat upamiętnienia tego wydarzenia historycznego. Inicjatorem posiedzenia był deputowany rady rejonowej Ołeh Sołodiak, który w archiwalnych dokumentach znalazł wzmiankę na temat pomnika z XVII-XVIII wieku, który został postawiony na cześć poległych żołnierzy. Pomnik został zburzony w czasach władzy sowieckiej.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele miejscowych władz omówili możliwość odnowienia pomnika, który znajdował się w miejscowości Żwirka (obecnie część Sokala) w pobliżu klasztoru bernardynów oraz stworzenia w tym miejscu terytorium do rekreacji. Według Sokal FM zebrani uzgodnili dalsze kroki odnośnie obchodów 500-lecia bitwy i wzniesienia pomnika na nowo.

Ukraiński portal nie poinformował o szczegółach upamiętnienia, włącznie z tym, kto ewentualnie zostanie wskazany na pomniku. „Obecnie społeczność ma zamiar odnowić ten znak pamiątkowy historii dla następnych pokoleń narodów, które mają wspólne strony chwalebnej i tragicznej historii” – napisał jedynie Sokal FM.

Wcześniej, pod koniec grudnia 2018 roku, deputowani sokalskiej rady rejonowej zwrócili się z apelem do ukraińskiego rządu, parlamentu, Lwowskiej Rady Obwodowej i administracji państwowej obwodu lwowskiego o ustanowienie roku 2019 Rokiem Bitwy pod Sokalem.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: w Podhajcach odbędzie się rekonstrukcja bitwy wojsk Sobieskiego z Kozakami i Tatarami

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-ukrainie-chca-odbudowac-pomnik-z-czasow-rzeczypospolitej-obojga-narodow/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments