Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Po 10 latach parlamentarzyści rozpoczęli dialog o sprawach mniejszości polskiej na Litwie

Po 10 latach parlamentarzyści z Polski i Litwy rozpoczęli dialog o sprawach mniejszości polskiej na Litwie

„Wydaje się, że wszystkim zależy na tym, żebyśmy rzeczywiście dopracowali się porozumienia, by rozwiązać te kwestie trudne, dotyczące mniejszości polskiej na Litwie. Na to liczymy i dlatego przyjechaliśmy” – powiedziała w rozmowie z portale zw.lt Małgorzata Gosiewska, przewodnicząca polskiej delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej.

Polscy posłowie przybyli do Wilna na spotkanie robocze w ramach przygotowania zgromadzenia parlamentarzystów obu krajów po blisko dziesięcioletniej przerwie. Pobyt w Wilnie rozpoczęli od modlitwy w Ostrej Bramie za zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Spotykamy się, by po tylu latach braku rozmów doprowadzić do spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Litwy. Najgorsze jest nierozmawianie, brak dialogu. Dialog daje zawsze szansę na doprowadzenie do jakiegoś kompromisu. W najbliższym czasie będziemy świętować kolejną dużą rocznicę podpisania traktatu polsko-litewskiego. Chcielibyśmy godnie świętować, abyśmy mogli wreszcie naszym rodakom żyjącym na Litwie przekazać dobre wieści, czyli że jest realizowany, tak samo jak jest realizowany przez polską stronę w stosunku do mniejszości litewskiej. Tego się domagamy, o tym będziemy rozmawiać” – zapowiedziała Małgorzata Gosiewska.

Zdaniem wiceprzewodniczącego delegacji posła Tadeusza Aziewicza, rozmowy po długiej przerwie nie będą łatwe.

„Jest dobra intencja po obu stronach, nie możemy jednak zapomnieć o tym, dlaczego zgromadzenie tak długo się nie odbywało. Mamy nadzieję, że kolejne zgromadzenie będzie wiązało się z realnymi zmianami w ważnym dla nas obszarze, w sprawach mniejszości polskiej na Litwie” – powiedział Aziewicz.

„Jest to drugie spotkanie tej grupy, pierwsze odbyło się w Warszawie. Przedstawiliśmy całą masę różnych spraw, które wymagają uzgodnień. Teraz będziemy weryfikowali, na ile uda nam się dojść do porozumienia tak, aby to zgromadzenie miało szansę odbyć się w tym roku – roku szczególnym, w którym przypadają szczególne rocznice: rocznica Unii Lubelskiej oraz rocznica podpisania traktatu” – dodał polityk.

We wtorek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej. Po południu polscy politycy złożą wieniec pod pomnikiem w Koniuchach, gdzie w 1944 roku dokonano masakry polskiej ludności cywilnej. Następnie delegacja uda się do Solecznik, gdzie spotka się z merem Zdzisławem Palewiczem.

Cele Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej to: wspieranie rozwoju współpracy dwustronnej, wzmacnianie interesów Polski i Litwy w ramach struktur europejskich i NATO poprzez rozpatrywanie spraw interesujących oba kraje i przyjmowanie wspólnych w tym zakresie stanowisk.

W skład ciała wchodzą delegacje liczące po 20 parlamentarzystów z każdej strony, reprezentujące proporcjonalnie wszystkie kluby. Przewodniczącymi narodowych delegacji są Wicemarszałek Sejmu RP i Wiceprzewodniczący Sejmu Litwy.

https://kresy24.pl/po-10-latach-parlamentarzysci-z-polski-i-litwy-rozpoczeli-dialog-o-sprawach-mniejszosci-polskiej-na-litwie/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments