Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wkrótce premiera filmu IPN „Paszporty Paragwaju"

Dokument przypomina działalność Grupy Ambasadora Aleksandra Ładosia, która ocaliła przed Holokaustem tysiące Żydów30 stycznia w Warszawie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego "Paszporty Paragwaju".

Film Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
Najnowszy film produkcji Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej.

Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Wielu z nich doczekało końca wojny.

Z dr Jakubem Kumochem, ambasadorem RP w Bernie, rozmawiał Przemysław Pawełek.http://www.radiozagranica.pl/8/82/Artykul/403715,Wkrotce-premiera-filmu-IPN-Paszporty-Paragwaju-
Tags: 2ème guerre mondiale, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments