Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Polski obóz śmierci” w amerykańskiej telewizji [+foto/+video]Amerykańska telewizja CBS News użyła sformułowania „polski obóz śmierci” w materiale o uroczystościach z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau obchodzonej jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„Polski obóz śmierci” pojawił się w niedzielę w krótkim materiale zamieszczonym przez CBS News na Twitterze. „Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu” – głosi napis pojawiający się podczas filmiku.

CBS News informowało dalej, że niedziela była „74. rocznicą wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu, w którym zostało zabitych ponad 1,1 mln ludzi”. Jako sprawców w materiale wskazano „nazistów”. Jak na ironię w tym samym czasie w filmie słychać fragment przemowy Mateusza Morawieckiego, który mówił podczas uroczystości, że „Zagłady (…) nie zrobili żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie”. CBS News nie przedstawiła jednak tłumaczenia tych słów polskiego premiera na język angielski. „Po 74 latach nigdy nie zapomnimy” – zapowiedziała na koniec amerykańska telewizja.Jak można przekonać się z dyskusji pod twittem CBS News, materiał został oprotestowany przez licznych komentujących, głównie z Polski. „Nigdy nie zapomnimy? Dlaczego więc już zapomnieliście? Dlaczego używacie terminu +polski obóz zagłady+, kiedy piszecie o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym?” – napisał jeden z oburzonych użytkowników Twittera.

Przypomnijmy, że rok temu Sejm wprowadził do ustawy o IPN przepisy pozwalające na ściganie osób przypisujących Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, a więc m.in. używających określeń typu „polski obóz zagłady”. Pod naciskiem USA i Izraela nowelizacja została uchylona w czerwcu 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Członek Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/polski-oboz-smierci-w-amerykanskiej-telewizji-foto-video/
Tags: 2ème guerre mondiale, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments