Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Filipiny: atak bombowy na katolicką katedrę, jest kilkadziesiąt ofiarDwie eksplozje wstrząsnęły w niedzielę katedrą katolicką na wyspie Jolo na południu Filipin. W ataku, który był najprawdopodobniej dziełem islamskich ekstremistów zginęło 27 osób a 77 zostało rannych.

Jak podała agencja Reutera pierwszy wybuch nastąpił w świątyni podczas porannej mszy. Druga bomba wybuchła po przyjeździe sił bezpieczeństwa na parkingu obok katedry. Początkowo podawano, że zginęło co najmniej 17 osób, później liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 20. Jak podaje The Philipine Star, ostatni bilans ofiar to co najmniej 27 zabitych i 77 rannych. Wśród nich są osoby cywilne, policjanci i żołnierze.

Nikt nie przyznał się do zamachu, lecz szef filipińskiej policji zasugerował, że najbardziej podejrzane jest islamskie ugrupowanie terrorystyczne Abu Sajaf powiązane z Al-Kaidą. Według Reutersa wyspa Jolo jest matecznikiem Abu Sajaf. Z działalnością grupy, która zajmuje się m.in. porwaniami dla okupu, rząd Filipin nie potrafi dać sobie rady. Abu Sajaf ścięło wielu zagranicznych jeńców, za których nie otrzymało pieniędzy. Islamiści dążą do utworzenia na południu Filipin kalifatu.

Reuters zwrócił uwagę, że atak nastąpił po tym, jak w piątek ogłoszono, iż w zeszłotygodniowym referendum zdecydowano, iż na terenach zamieszkanych w większości przez muzułmanów zostanie utworzony autonomiczny region Bangsamoro. Mieszkańcy Sulu głosowali jednak w większości przeciwko autonomii.

Rzecznik prezydenta Filipin Salvador Panelo potępił zamach i zapowiedział surowe ukarania sprawców. „Wrogowie państwa rzucili poważne wyzwanie zdolności rządu do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom w tym regionie.” – powiedział Panelo. „Siły zbrojne Filipin podejmą wyzwanie i zmiażdżą tych bezbożnych przestępców” – dodawał rzecznik.

Atak potępił również papież Franciszek. „Modlę się za zabitych i rannych. Niech Pan, książę pokoju, odmieni serca gwałtowników” – modlił się papież.

CZYTAJ TAKŻE: Islamiści zaatakowali filipińskie miasto – Duterte przerywa wizytę w Moskwie

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/filipiny-atak-bombowy-na-katolicka-katedre-jest-kilkadziesiat-ofiar/
Tags: philippines, politique, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments